Ознака: Бугарија

Балкан

Бугарија воведе задолжителен 14 дневен карантин за Македонија. Полека се затвораат границите околу нас

Бугарија воведе задолжителен 14 дневен карантин за Македонија. Полека се затвораат границите околу нас БГНЕС јави дека Бугарското Министерство за здравство издаде наредба за задолжителен 14-дневен карантин за лица кои […]

Балкан

 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа поради кризата со КОРОНА ВИРУСОТ

20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа поради кризата со КОРОНА ВИРУСОТ Oколу 50 проценти од рестораните во Бугарија работат со загуба, а 20% од нив веќе банкротираа, информираа од […]

Вести

Бугарија во 1953 година на Баба Ванѓа и издала пасош на кој што е заведена како Македонка

ЕВЕ ГО ПАСОШОТ НА БАБА ВАНЃА. БУГАРИТЕ ЈА ЗАЧУВАЛЕ НЕЈЗИНАТА МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНОСТ, се вели во објавениот Фејсбук статус на страницата „Македонска Дијаспора“. Инаку, Баба Ванѓа е родена на 3 октомври […]

Балкан

Се стресе земјата во Софија, 4.5 степени според мерната скала

Се стресе земјата во Софија, 4.5 степени според мерната скала Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја потресе централна Бугарија во петокот (вчера), но нема извештаи за повредени или штета. […]

Балкан

Бугарија: муфтијство издаде наредба за затворање на џамиите за Рамазан

Бугарија: муфтијство издаде наредба за затворање на џамиите за Рамазан, еве што беше објавено во тамошните медиуми. Светиот месец Рамазан започнува денес за муслиманите кои ќе го слават Рамазан Бајрам […]

Балкан

Борисов: Во сиромашна Бугарија има многу илјади скапи коли, тие може да се продадат во време на кризата

Борисов: Во сиромашна Бугарија има многу илјади скапи коли, тие може да се продадат во време на кризата Во видео во живо на својот Фејсбук профил БОрисов ја исчита статистиката […]

Балкан

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот!

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот! Претседателката на парламентарната група на владејачката десничарска партија на Бојко Борисов ГЕРБ, Даниела Дариткова е заразена со КОРОНАВИРУС. Исто така […]

Балкан

БУГАРИЈА: Пратеник е позитивен на КОРОНА ВИРУС

БУГАРИЈА: Пратеник е позитивен на КОРОНА ВИРУС. Можно е затворање на парламентот.   Се работи за пратеникот од редовите на партијата Движење за права и слободи Хасан Адемов. Поради него, сите […]

Балкан

Во Бугарија од коронавирус починаа 7 луѓе, 11 оздравеле

Во болница во Благоевград утрово почина 51-годишна жена како последица од Ковид-19, соопшти бугарското Министерство за здравство. Жената имала астма. Додека синоќа во болница починала и нејзината 71-годишна мајка, која […]

Вести

Борисов: салата Арамеец ќе биде претворена во болница ако затреба (фото + видео)

Борисов: салата Арамеец ќе биде претворена во болница ако затреба. На својот Фејсбук профил тој објави фото и видео од вежбовната активност на претворање на спортската сала во болница. Како […]

Вести

Голем број на лекари во Бугарија поднесуваат оставки КОРОНА ВИРУСОТ! Немале заштита!

Десетици лекари и медицински сестри дадоа оставки во две болници во главниот град на Бугарија Софија, откако им беше речено дека ќе треба да лекуваат пациенти со КОРОНА ВИРУС. Медицинските […]