Ознака: Бугарија

Вести Регион

Слаб земјотрес ја стресе Бугарија

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во 23:25 часот на територијата на Бугарија. Како што соопшти бугарскиот сеизмолошки центар земјотресот се случил во близина на границата […]

Сцена

Немаат пари: Бугарија се откажа од Евровизија

Бугарија нема да учествува оваа година на Евровизија поради финансиски причини. Ова го соопштил бугарскиот национален сервис БНТ, може да се види на официјалниот сајт на Евровизија. -Со тага ви […]

Коментари

Мицковски му ветил на Ковачев дека ДПМНЕ нема да се буни за заклучоците на комисијата за Историја

Мицковски му ветил на Ковачев дека ДПМНЕ нема да се буни за заклучоците на комисијата за Историја… Ех што ти е желба да си премиер, не ти пречи ни Северна, […]

Македонија

Премиерот Заев во посета на Бугарија

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денес ќе престојува во Република Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Како што соопштуваат од владината прес-служба на средбата ќе […]

Вести Регион

Бугарија го одобри Протоколот за Северноатлантскиот договор

Исто како што во 1992. година Бугарија прва ја призна Македонија како независна држава, и сега бугарската Влада прва го одобри нацртот на Протоколот за Северноатлантскиот договор, објави БГНЕС. Владата во Софија го […]

Вести Регион

Спасени македонски скијачи и сноубордери на Пирин планина

Операција за спасување се одвивала синоќа на планината Пирин, објави БГНЕС. Пет македонски граѓани,  скијачи и сноубордери, бордале надвор од назначените локации, и паднале во провалија на Даминишка долина. Сигналот […]

Вести Регион

Од лавина во Банско загинаа двајца сноубордери

Две лица загинаа во снежна лавина која денес околу 11 часот се струполи кај Банско во Бугарија. Како што јавуваат бугарските медиуми, едниот сноубордер загинал на лице место, додека другиот […]

Вести Регион

Секоја година Бугарија има 50 илјади жители помалку

Бугарија е една од државите кои имаат сериозен демографски проблем, бројот на жители на годишно опаѓа за 50.000 луѓе, а умираат 110.000 лица, вели Елица Димитрова експерт по демографија. Во […]

Вести Регион

Пишаните документи бледеат и пожолтуваат, ама никогаш не исчезнуваат сите до еден

Според Крaсимир Каракачанов, историчар по професија “Бугарија не била окупатор на Македонија, туку ослободител“. Ама, ја знаете онаа народната- ако козата лаже рогот не лаже. Па така, според документ издаден […]

Коментари

Цел живот градиме пруга кон Бугарија, а како тргнало ќе ни треба уште два животи

Така некако. Цел живот градиме пруга кон Бугарија, а како тргнало ќе ни треба уште два животи… Далечната 1994, значи пред скоро 25 години или четврт век се градеше истава пруга […]

Вести

Бојко Борисов за Русија: Ако се оди војна, ќе се бориме на страната на НАТО

“Ако се случи војна, руските ракети се насочени кон Бугарија”, изјави премиерот Бојко Борисов пред bTV. Тој истакна дека на сите средби на НАТО – Русија се наведува како главна […]

Вести Регион

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова ќе биде екстрадиран во Бугарија

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова ќе биде екстрадиран во Бугарија. Човекот осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова наскоро ќе биде префрлен во Бугарија, соопшти Обвинителството во германскиот […]