Ознака: Бугарија

Балкан

ПРОДАЖБА на млади девици на контроверзен „пазар за невести“ во Бугарија!

Во земја која е членка на Европската Унија, или поточно во Бугарија, можете да си купите млада невеста.Ромскиот клан Калајџи брои 18 илјади членови, кои секоја година се собираат на […]

Економија

ЕЦБ: Бугарија не ги исполнува критериумите за влез во еврозоната

Бугарија и другите шест земји, кои се кандидати за пристапување кон еврозоната, не ги исполнуваат условите за членство, пишува во соопштението на Европската централна банка, пренесува бугарскиот весник „Труд“.Бугарија, Чешка, […]

Издвојуваме

Александар Протогеров – контроверзен лидер на ВМРО

На Денешен ден е роден Александар Николов Протогеров (23 февруари 1867 – 7 јуни 1928) политичар, генерал и раководител на Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО). Учествувал како доброволец во Српско-бугарската војна. Бил член на Македонскиот комитет, војвода …Александар […]

Балкан

Продолжуваат протестите во Бугарија и покрај несогласувањата

Протестите против монополите, лошото управување, корупцијата, ниските примања и политичките елити, кои изминатиот месец се постојани во Бугарија, во неделата се трансформираа проследени со скандали и покрај тоа што во […]

Балкан

Едни лице загина, 12 повредени во невреме во Бугарија

Едно лице загина, а 12 се повредени откако силни ветришта ја погодија централна Бугарија, соопшти градоначалникот на Габрово, Тања Христова. Жена на возраст од 34 години загина синоќа кога врз […]

Балкан

Бугарскиот претседател сака дипломат за преоден премиер

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев во вторникот ќе го именува дипломатот Марин Рајков за преоден претседател на владата, се дознава од два извор директно поврзани со процесот на избор на новиот […]

Балкан

Младенов: На чекор од договор со Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија во оставка, Николај Младенов, жали што за време на неговото раководење со бугарската дипломатија не успеал да го заврши процесот на потпишување договор за […]