Ознака: Велигден

Занимливости

Направете си сами велигденско дрво на среќата: Едноставна декорација која носи радост во вашиот дом!

Сега имаме многу време, така што оваа година нема оправдување куќата да не биде совршено украсена. Велигден се приближува, а ние предлагаме да направите дрво на среќата што ќе го […]

Занимливости

Се појавуваат кристали на нив – Офарбајте Велигденски јајца со вино

Се појавуваат кристали на нив – Офарбајте Велигденски јајца со вино Офарбајте си велигденски јајца за Големиот празник Велигден со помош на црвено вино. Супер идеја за да имате супер […]

Занимливости

Совети за Велигден – Вака нема да имате нервози и мака

Постојат неколку важни чекори и совети за Велигден. Најдобро е да земете бели јајца, кои подобро фаќаат боја, која на нив е поинтензивна. Секое јајца различно реагира на боја, па […]

Живот

Посебна празнична магија: Домот на славната пејачка блесна на Велиден

Пејачката Сека Алексиќ важи за голем верник, а секој празник го одбележува со богата трпеза. Така и за овој Велигден, таа до најситен детаљ го уредила својот дом во Стара […]

Занимливости

Како правилно се честита Велигден

По повод најголемиот празник сите православни христијани едни на друго си упатуваат познати традиционални честитки и очекуваат да им се врати на сличен начин, со отпоздрав. Но, многумина тој поздрав […]