Ознака: Велигден

Вести

Македонија во велигденски карантин од петок во 16 до вторник во 5 часот!

На денешната владина седница донесовме одлука за ограничувањата на движењето за период којшто ни претстои, вклучително и велигденските празници. За време на викендот, вклучително и понеделник, од петок 17 април […]

Сцена

Северина со болка во срцето го слави Велигден: Сине, мама не те погалила цели 30 дена

Хрватската музичка ѕвезда Северина вчера вечерта на Инстаграм во ќиво ја искористи приликата на своите фанови да им се пожали дека иако овој викенд би требала да биде со синот, […]

Занимливости

За на ѕид или маса: Направете велигденски венец со зајачиња

За на ѕид или маса: Направете велигденски венец со зајачиња Барате интересна велигденска декорација што можете сами да ja направите? Ние ви го предлагаме овој интересен венец со зајачиња. За […]

Кулинарство

Миризливи колачиња: Брз и лесен рецепт за велигденски десерт

Благите погачки или колачињата се неопходен дел од велигденската трпеза, и бидејќи за подготовката на овој десерт се потребни состојки кои сигурно ги имате во фрижидерот, тој е брза и […]

Занимливости

Прекрасни велигденски јајца: 5 техники за природно фарбање кои секому успеваат

Периодот пред Велигден е совршен за запознавање со најубавите техники за фарбање јајца. Сите методи што ќе ги презентираме се целосно природни, односно не вклучуваат употреба на хемиски средства и […]

Занимливости

Доаѓа Велигден: Треба многу да внимавате во изборот на боите за јајца

Годинава Велигден е на 19-ти април. Боите за јајца содржат состојки чии ефекти на здравјето не се познати. Во нив има додатоци или адитиви кои инаку се користат во прехранбените […]