Ознака: Велигден

Вести

ВО ПРЕСРЕТ НА ВЕЛИГДЕН: Цените на пазарите сѐ повисоки, јагнешко место тешко се наоѓа – дали ова ќе продолжи и по празниците ?

Во пресрет на Велигден традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Недостигот од јагнешко е поради тоа што македонските јагниња се најдоа на […]

Живот

НИ ДОАЃА ВЕЛИГДЕН: Кои се народните верувања и обичаи за најголемиот Христијански празник ?

Празникот на воскреснувањето на Господ Исус Христос се празнува секоја година во различно време и еден е од т.н. подвижни празници. За датумот на Велигден се зема првата недела по […]

Живот

НИ ДОАЃА ВЕЛИГДЕН: Еве идеја како да ги фарбате јајцата со бело вино – ќе ви светкаат!

Белење на јајца е прва фаза на боење јајца во бело вино. Можете да избелите јајца без оглед на кој начин на украсување ќе се одлучите или едноставно, купете бели […]

Живот

Може да се падне на 35 различни датуми: Зошто Велигден секогаш е во недела и на полноќ, а не преку ден?

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го менува. Може да биде во април, а и во мај. Временското растојание, […]

Вести

Наредниот понеделник неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 05 април 2021 година (понеделник), Велигден, вториот ден […]

Балкан

Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници, 11 дена карантин за Велигден

Од денeска Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на единаесетдневно целосно затворање за време на Велигден. Патувањето во земјите од црвената листа, во кое се вклучени сите […]

Сцена

Цеца откри каков раскош владее во вилата за Велигден, а од тоа на трпезата подзинаа и сватовите

Иако за Велигден не беа заедно, сепак Цеца ги собра децата и сватовите во нејзиниот дом два дена подоцна. Имено вчера пејачката во нејзиниот дом ги пречека сватовите како и […]

Сцена

Магија во домот на Лила за празниците – Погледнете

Веќе стана традиција на социјалните мрежи да се покаже декорација од празничниот амбиент во домот, а особено сега повеќе можеме да ѕирнеме во приватноста на познатите поради изолацијата од коронавирус. […]