Ознака: Велигден

Вести

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден […]

Занимливости

Знаете ли што всушност претставува црвеното велигденско јајце?

Вапцувањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапцувањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени […]

Занимливости

Избегнувајте ги ОВИЕ грешки доклку не сакате ИСПУКАНИ јајца за Велигден

За да не ви се случи за Велигден да останете со мноштво испукани јајца што ќе бидат неупотребливи за бојадисување, еве што треба да избегнувате.Иако нема некоја голема филозофија во […]

Вести

Дебарското јагне за Велигден на италијанскиот и првпат на хрватскиот пазар

Дебарските јагниња, како и изминатите години ќе се најдат на италијанската, а првпат годинава и на хрватската велигденска трпеза.Според Скендер Аме, претседател на Здружението на сточари „Даши“ тоа е поради […]

Занимливости

Внимавајте на отровните бои за јајца! Еве како да ги препознаете

Само една ознака ја дели прехрамбената боја во кесичка од боите наменети за бојадисување на ѕидови, а кои може да се најдат секаде на пазарот и коишто патем се преполни […]

Вести

Времето со нови изненадувања: Еве што не очекува за велигденските празници

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за појава на дожд претежно во јужните планински региони. Ќе дува умерен северен ветер […]

Занимливости

Почна страдалната недела пред Велигден- Еве што треба да направите

Пред нас е Велигден, а неделата пред овој голем христијански празник позната е и како страдална недела и строго се празнува и се пости. По црковните преданија, називот голема недела  го […]

Кулинарство

Направете ги најубавите велигденски јајца, потребна ви е само хартија!

Направете ги најубавите велигденски јајца, без конкуренција.Доаѓа големиот христијански празник Велигден и секоја домаќинка сака да направи што поубави и покреативни јајца. Ова е една совршена и модерна идеја.Доаѓа големиот […]