Ознака: Велигден

Занимливости

За велигденската трпеза! Направете зајчиња од салфетка

Бидете креативни и поинакви од останатите Креативна и оргинална идеја за Велигден. За блескава и весела трпеза направете зајчиња од салфети.Креативна и оргинална идеја за Велигден. За блескава и весела трпеза […]

Занимливости

Прво дознајте што означуваат боите, а потоа одлучете какво јајце ќе подарите

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во […]

Вести

Честитка од Димитриев за Велигден до сите верници од христијанска вероисповед

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово- Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев упати честитка до сите христијански верници.Со особена радост и задоволство, на овој голем ден, […]

Вести

Лекарите апелираат: Внимавајте, прејадувањето и препивањето после постот можат да бидат опасни

 Граѓаните што го почитувале христијанскиот пост да внимаваат колку ќе јадат и пијат за празниците, предупредуваат и лекарите и нутриционистите.  Празниците не смеат да се искористат за да се надомести сето […]

Занимливости

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- направете го вечерва ова и ќе бидете среќни

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција.Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од […]

Вести

Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник.Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и […]

Издвојуваме

НВО коалицијата на Египќаните со честитки по повод Велигден

НВО коалицијата на Египќаните со  честитки по повод ВелигденНВО КОАЛИЦИЈАТА НА ЕГИПКАНИТЕ, како најмасовна организација на Египканите во Р.Македонија,на сите свои пријатели, познаници, и грагани на Р.Македонија со православна вероисповед, […]

Вести

Дожд и грмежи- погледнете какво ќе биде времето за велигденските празници

За време на велигденските празници во Македонија ќе биде претежно сончево со умерена облачност, а од недела попладне и во ноќните часови кон понеделник се очекуваат поројни врнежи од дожд […]