Ознака: Венецуела

Вести

Венецуела: Мадуро ги продолжи вонредните мерки!

Венецуела: Мадуро ги продолжи вонредните мерки! Николас Мадуро, Претседателот на Венецуела информираше дека ги продолжува вонредните мерки во земјата за уште 30 дена. – Ќе го обновам декретот за 30-дневно […]

Вести

Затворен е мостот што ги сврзува Венецуела и Колумбија поради КОРОНА ВИРУСОТ (фото)

Луѓе кои носат маски за лице се гледаат во близина на границата со Венецуела – Колумбија, откако колумбиската влада одлучи да го затвори Меѓународниот мост Симон Боливар како превентивна мерка, […]

Свет

При пад на воен хеликоптер во Венецуела, загинаа сите седум офицери

Како што соопшти Министерството за одбрана на Венецуела сите седум членови на екипажот загинаа при пад на воен хеликоптер во близина на Каракас. -Хеликоптерот летал од Каракас во сојузната држава […]

Коментари

Влатко Ѓорчев против Мадуро а за Гваидо, во Вашингтон одушевување…

Влатко Ѓорчев против Мадуро а за Гваидо, во Вашингтон одушевување… Не е јасно како можеа вакви ликови да не влечат за нос до децении, да ни продаваат приказни, да ни […]

Вести Свет

Вонредна вест: Венецуела ги прекинува дипломатските односи со САД

Венецуела ги прекинува дипломатските односи со САД, поради мешањето во внатрешните работи и обидот за предизвикување на државен удар. На дипломатските претставници на САД им се дадени 72 часа да […]

Црна хроника

Дрога од Венецуела фатена на скопскиот аеродром

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесена кривична пријава од Царинската управа, донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение […]

Живот

Колку кеш ќе ви треба за да купите разни секојдневни продукти во Венецуела?

Замислете дека сте отишле на вечера и додека да завршите со јадење цената на оброкот двојно се зголемила. Ова е реалноста на хиперинфлацијата, резултатот од печатење премногу пари за големината […]

Вести

Венецуела: Имаме подготвен одговор при евентуален напад на САД

Николас Мадуро Гуера се заканува дека со оружје ќе ја нападне Белата куќа, доколку американскиот претседател Доналд Трамп испрати војска против неговата држава.Доколку американскиот претседател Доналд Трамп испрати војска во […]

Занимливости

Ѕвездите на „Деспасито“ бесни на претседателот на Венецуела

Авторите на светскиот хит „Деспасито“ го обвинија претседателот на Венецуела, Николас Мадуро дека ја искористил нивната песна во политички цели.Мадуро во телевизиско шоу изминатиот викенд изведе изменета верзија на овој […]

Занимливости

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро објави своја верзија на светскиот хит „Деспасито“

Ја започна изборната кампања со преработка на „Деспасито“-Претседателот на Венецуела е убеден дека ќе победи на изборите.-Ќе видиме дали ќе успееме, вели насмеаниот Мадуро во едно интервју за националната телевизија […]

Вести

Венецуела ја прекина комуникацијата со САД

Венецуела ги прекина контактите со САД поради изјавите на функционерка на американскиот Стејт департмент за претседателките избори во Венецуела следниот месец, објави венецуелскиот министер за надворешни работи Елиас Хауа.Венцуела минатата […]

Вести

Венецуела со простува од Чавез

Стотици илјади тажни Венецуелци го пратеа во средата ковчегот со претседателот Уго Чавез во текот на трогателната поворка во главниот град Каракас каде е поставен одар поради одавање последна почест […]