Ознака: вирус

Uncategorized Вести

Алармантно! Прв смртен случај од коронавирусот во Европа

Кинеска туристка починала во Франција од последици од коронавирусот, што е прв смртен случај на територијата на Европа, јавува Би-Би-Си. Станува збор за 80-годишна жена од кинеската провинција Хубеи, во […]

Вести

Илјада и седумстотини здравствените работници го имаат КОРОНА вирусот. Шестмина од нив починале

За прв пат, Кина го откри бројот на медицински работници погодени од појава на коронавирус. Властите во петокот соопштија дека околу 1.716 здравствени работници се заразени уште од почетокот на […]

Занимливости

Живо е! Научниците веќе откриа вируси GIANT кои ја заматуваат линијата помеѓу живите и мртвите

Истражувачите кои пребаруваа низ човечка плунка, животински измет и разни извори на вода, пронајдоа стотици гигантски вируси со уникатни способности што досега не сме виделе, замаглувајќи ја дефиницијата за тоа […]

Вести

Ахиловата пета од СИТЕ вируси? Научниците го открија „светиот грал“ што може да доведе до универзална вакцина

Истражувачите од општата болница во Масачусетс (МГХ) во САД ја открија „Ахиловата пета“ на повеќето вируси што го мачат човештвото и наскоро би можеле да развијат универзална вакцина. Истражување, развој […]

Вести

ИТНО: Во Бразил е откриен нов, непознат вирус

Според информациите што се објавени во Бразил е откриен нов, непознат вирус, со структура на ДНК со која досега научниците не се сретнале. Вирусот е именуван Yaravirus brasiliensis, според бразилско божество. […]

Вести

Смртоносниот кинески вирус може да потекнал од лилјаци

Нови информации говорат дека смртоносниот вирус потекнал или од лилјаци или од змии, кои се секогаш на репертоарот на исхарана на кинезите. Истражувањата покажуваат дека лилјаците имаат на себе и […]

Балкан

Во Македонија се уште нема, но во Србија комарци повторно заразени со смртоносниот вирус Западен Нил

Покрај седум градови низ Србија, и во Белград се регистрирани комарци заразени со вирусот Западен Нил, кој во 2018 година зеде повеќе од 20 животи во таа држава. Сепак, оваа […]

Вести

Таравари ја призна неспособност и незнаење како да се справи со сериозна здравствена закана

Денеска пред да започне прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ беше пуштено видео од обраќањето на министерот за здравство Арбен Таравари.На видеото тој вели: „Би сакал да ве известам дека од почетокот на […]

Технологија

Мајкрософт поради вирусот WannaCry пушти апдејти на оперативни системи со прекината поддршка

Корпорацијата „Мајкрософт“ пуштил обновување на оперативните системи Windows XP, WIndows 8 i Windows Server 2003, чија поддршка е прекината. Целта е да се гарантира заштита од вирусот WannaCry, кој втор […]