Ознака: војна

Контроверзни фајлови

Пророштво од кое мрзне крвта: Доаѓа голема војна, но еден народ ќе ги надмине пречките!

Во пророштвото кое датира од 17 век, чиј автор е непознат германски свештеник, се спомнува дека една земја на југот од Европа ќе биде многу важна. Пророштвото е објавено во […]

Избор на уредникот

Наменски повиканата „Група од Охрид“ бара промена на името на државата!

Џорџ Робертсон, десеттиот генерален секретар на НАТО од 1999 до 2004 година, повеќепати ја има посетувано Македонија, особено за време на кризата во 2001 година. И беше еден од важните […]

Балкан

Проалбанска Македонија во специјална војна со Србија

Белградскиот дневен лист „Вечерње новости“ во период од две недели излезе со ново спомнување на Македонија во контекст на специјалната војна против Србија, како што ја нарекува наводната здружена шпионска […]

Вести

Фејсбук во војна со хакерите што ја урнаа Хилари Клинтон

Социјалната мрежа Фејсбук во последниве два месеци затворила преку 30 фејсбук профили и групи од Македонија кои што влијаеле на американската публика на политички теми.Според американскиот портал „BuzzFeed News“ страниците […]