Ознака: вулкан

Занимливости

Се разбудил вулканот на Камчатка, но тоа не ги загрижило овие планинари: Испекле колбаси на лавата

Вулканот Кључевска сопка на Далечниот исток на Русија на Камчатка е повторно активен. Потоците од лава почнале да се слеваат, а во регионот е прогласена опасност. Во меѓувреме, тоа не […]

Вести Свет

Има ли крај на ужасите во Индонезија?

Само пет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами на индонезискиот остров Сулавеси во кои загинаа повеќе од 1.200 луѓе, проработи и вулканот Сопутан. Рано утрово се случи ерупција на вулканот кој […]

Вести

Евакуација на островот Амбе поради можна ерупција на вулкан

Властите на Вануату денеска наредија задолжителна евакуација на целиот остров поради заканата од ерупција на вулкан.Единаесет илјади жители на островот Амбе, 150 километри северно од престолнината Порт Вила, треба да […]

Видео

Дали природата се потсмева со нас? Во вулканот во Хаваи се појави насмеан лик

По катастрофата што ја снајде Македонија, кај јавноста се распространи теоријата дека можеби временските услови се контролирани од страна на човекот.По катастрофата што ја снајде Македонија, кај јавноста се распространи […]

Економија

ФОТО: Ова е најтешката работа во светот, а слабо е платена!

Живиот вулкан Ијен во Индонезија, изобилува со огромни количества сулфур чија „берба“ се смета за најтешката работа во светот.Тамошните рудари, кои редовно го ризикуваат животот работејќи ја оваа работа во […]

Занимливости

Во Тихиот океан се создава вулкан кој ќе го уништи светот

Научниците од Универзитетот во Јута предвидуваат дека на дното на Тихиот Океан во близина на островите Самоа се формира супер вулкан кој би можел да го загрози животот на Земјата. […]