Ознака: главоболка

Здравје

Ве боли главата? Овој еликсир ќе ви помогне побрзо од лекови!

Кој немал главоболката? Тогаш обично посегнуваме по секое средство против болки што го имаме при рака. Меѓутоа, доколку го направите овој еликсир, многу ќе ви помогне, а воедно и поволно […]

Живот

Отстранете ја главоболката со помош на точката „хоку“

Кинезите веруваат дека секоја болест или болка е резултат од нарушен тек на енергијата во телото. Кинезите веруваат дека притисокот врз точката „хоку“ влијае врз протокот на енергијата. Според нив, […]

Здравје

Моќен еликсир – лечи анемија, импотенција, главоболка, чир

Овој рецепт ќе ви помогне кај многу здравствени тегоби! За подготовка ви се потребни: половина килограм квалитетен ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Состојките треба да ги […]

Живот Здравје

6 ЈАСНИ ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ НА ПРАГ НА НЕРВЕН СЛОМ: Ова не смеете да го игнорирате!

Нервниот или емоционалниот слом, на техничко ниво, се категоризира како стресна ситуација што доведува до неспособност на човекот да функционира нормално во секојдневниот живот. Тоа е всушност состојба на умот […]

Здравје

Победете ја главоболката со овој јаткаст плод

Главната состојка на една од најпознатите апчиња за главоболка, аспиринот, е салицин. Иако е општо познато дека аспиринот е најефикасниот лек за главоболка, помалку е познато дека оваа супстанца е […]

Здравје

Како за две минути да се ослободите од главоболката?

Луѓето кои страдаат од главоболка и мигрена знаат колку е убав животот без нив. И додека таблетите делуваат како најдоброто и најбрзото решение за болка, на интернет се појави еден […]

Здравје

5 намирници што треба да ги избегнувате ако имате главоболка

Главоболката е еден од најчестите здравствени проблеми, а може да биде предизвикана од низа фактори. Но, дали знаевте дека јадењето одредена храна може да го влоши овој проблем? Некои намирници […]

Живот

Главоболката нов и најчест симптом на Ковид 19

Главоболката е најчестиот симптом на корона вирусот кој се јавува кај заболените пациенти, открило новото истражување. Експертите велат дека 62 отсто од луѓето, кои имале најразлични тегоби помеѓу кои главоболка […]