Ознака: градски превоз

Технологија

Дубаи ќе воведе систем за препознавање лица во градскиот превоз

Властите во Дубаи одлучија да воведат систем за препознавање лица во јавниот превоз во Дубаи, со цел да го зголемат нивото на безбедност. Во овој град веќе се користи биометриски […]

Македонија

Градскиот превоз во Скопје утре со неделен возен ред

ЈСП Скопје информира дека утре, среда, поради државниот празник 23 Октомври- Ден на македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред. Дежурни ќе бидат три […]

Занимливости

Во овие градови се нуди бесплатен градски превоз во замена за пластични шишиња

Звучи одлично, зарем не? Пластичните шишиња се менуваат за карти за градски превоз. Можете ли да погодите кои градови дошле до ваква идеја? Некои градови ги наградуваат своите граѓани со […]

Сцена

Како и секој обичен граѓанин: Која позната пејачка се возела со градски превоз?

Милица Тодоровиќ повторно привлекла внимание. Овој пат таа одлучила после настан да се врати дома со градски превоз, и  тоа со  тролејбус.Ѕвездата на Гранд  за време на возењето се шегувала, […]

Вицотека

УРНЕБЕСНА ПРИКАЗНА ОД АВТОБУС: Кога ќе се сретнат пензионерка и шмизла!

Оваа приказна како виц се прераскажува помеѓу луѓето деновиве.Секојдневно во градски превоз се сретнуваат различни луѓе, почнувајќи од пензионери па се до средношколци. Ви носиме една фантастична кратка приказна од […]