Ознака: Град Скопје

Локална самоуправа

УЛИЦИТЕ ЗА КОИ СМЕ НАДЛЕЖНИ СЕ ЧИСТИ И ПРООДНИ, ВЕЛАТ ОД ГРАД СКОПЈЕ

Сите градски улици и булевари во текот на деноноќието беа чисти и проодни и никаде не е забележан застој на сообраќајот, а јавниот превоз се одвива без проблеми и нема […]

Скопје Црна хроника

411 санкционирани возачи во Скопје, од кои 131 прекршувања само во Чаир

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени […]

Македонија

Во знак на спомен и непребол Град Скопје ја одбележува годишнината од земјотресот

Во Музејот на Град Скопје во тек е изложбата на фрескокопии од Скопскиот регион. Денес Град Скопје организира концерт во Градскиот парк за одбележување на годишнината од земјотресот на 26 […]

Македонија

Град Скопје ќе ја одбележува годишнината од земјотресот со Влатко Стефановски и Танос Ставридис

Градот Скопје денеска ја објави програма за одбележување на 56 години од катастрофалниот земјотрес. На 26 јули во Градскиот парк ќе се одржи концерт на кој ќе настапат неколку балкански […]

Македонија

Град Скопје: парична помош од 100.000 денари на семејствата на загинатите кај Ласкарце

По предлог на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов Советот на Скопје денес ќе одлучува за доделување парична помош од 100.000 денари на семејствата на петнаесетмината загинати во сообраќајната несреќа кај […]

Македонија

Наместо за култура Шилегов ги подели средствата на соработниците

Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво  на  други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот интерес во културата за 2019 година. […]

Живот

Град Скопје го расчистува снегот од улиците

Зимската служба на Град Скопје со повеќе екипи интензивно работи на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари. Како што соопштија од Град Скопје, покрај […]

Живот

Сите средни училишта во Скопје ќе добијат прочистувачи на воздух

Како што изјави градоначалникот Петре Шилегов секоја училница во 23 скопски средни училишта ќе добие прочистувач на воздухот. Првиот прочистувач денес е однесен во гимназијата “Орце Николов“. -Денеска сите средни […]