Ознака: граници

Балкан

Грција конечно донесе одлука за тоа дали ќе ја отвара границата со Македонија

Грција донесе одлука границите да останат затворени за граѓани oд трети земји, пишува „Новости“. И по 1 октомври, Грција нема да биде отворена за нашите граѓани. Тоа значи дека е […]

Балкан

Од утре, влегувајќи во Бугарија без ПЦР-тест и укинување на карантинот за граѓаните на Србија, но не и за Македонците!

Според одлуката на Министерството за здравство на Бугарија, не е потребен негативен PCR тест на коронавирусот за граѓаните на Србија, Турција, Белорусија и Чешка да влезат во таа земја од утре. […]

Свет

Унгарија ја спушти рампата, овојпат за сите: Орбан со декрет им забрани на странците да влегуваат во земјата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан издаде декрет со кој се забранува влез на странци во земјата, со неколку исклучоци, тој беше објавен во Службен весник на таа земја. Забраната, која ќе […]

Вести

МАКЕДОНЦИТЕ НЕМААТ СРЕЌА- ниту во септември нема одмор во Грција, еве до кога земјата забрани влез за нас

Копнените граници на Грција за македонските граѓани остануваат затворени уште две седмици. Грчката Влада, за уште две седмици ја продолжи забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, […]

Свет

Белорусија испраќа засилувања во регионот Гродно, на границата со Полска и Литванија

Белорускиот министер за одбрана Виктор Хренин нареди баталјон со тактички балистички ракети и мулти-барелни фрлачи на проектили и единици со беспилотни воздушни возила и системи за воздушна одбрана да бидат […]

Балкан

Кризниот штаб ја донесе одлуката за влез на странци во Србија: Еве ги земјите од кои ќе треба да имаат ПЦР

Членовите на Кризниот штаб за борба против коронавирусот донесоа одлука под кои услови странските државјани можат да влезат во Србија. Според РТС, странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји […]

Вести

Со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, Македонците ќе можат да одат на море во Црна Гора

Црна Гора ги отвора границите за Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово, почнувајќи од утрешниот ден изјави директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, Бобан Мугоша. […]

Балкан

Македонците може да заборават на одморот во Грција: Државата донесе нова одлука

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го разгледаме, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас во однос на […]

Вести

Денеска одлука за можен режим на границите со Србија и Косово

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим на границите со Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот […]

Вести

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за затворање на границите со Србија и Косово

Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. Регистрирани […]