Ознака: гриз

Кулинарство

Мухалебија

1 л млеко 30 г кокосово брашно 100 г путер 6 лажици пченичен гриз 250 г шеќер 1 ванилин шеќер Во тенџере на оган растопете го путерот, додадете го гризот […]

Кулинарство

Раванија

ЗА ТЕСТО 5 јајца 10 лажици шеќер 10 лажици гриз 5 лажици брашно 1 прашок за печиво ЗА ШЕРБЕТ 800 г шеќер 400 мл. вода 1 ванилин шеќер Со миксер […]

Кулинарство

Старинска баклава

1 кг кори за баклава 350 г ореви 200 г гриз 150 мл масло  2 кесички ванилин шеќер 150 г маргарин 1,5 кг шеќер 900 мл вода 1 лимон 1. Оревите се сечат долгнавесто и тенко, гризот се […]