Ознака: гриз

Кулинарство

Млечен крем од гриз и павлака: Кремаст десерт со овошје по желба

Погледнете го овој рецепт како да направите вкусен и освежителен десерт со овошје по ваш вкус. Млечен крем од гриз и павлака: Кремаст десерт со овошје по желба Потребни состојки: […]

Кулинарство

Мухалебија

1 л млеко 30 г кокосово брашно 100 г путер 6 лажици пченичен гриз 250 г шеќер 1 ванилин шеќер Во тенџере на оган растопете го путерот, додадете го гризот […]

Кулинарство

Раванија

ЗА ТЕСТО 5 јајца 10 лажици шеќер 10 лажици гриз 5 лажици брашно 1 прашок за печиво ЗА ШЕРБЕТ 800 г шеќер 400 мл. вода 1 ванилин шеќер Со миксер […]