Ознака: Гугл

Технологија

Гугл со заштеда од милијарда долари поради работењето од дома

Со олеснувањето на рестриктивните мерки воведени поради епидемијата на коронавирусот, се повеќе луѓе резервираат патувања и хотели преку интернет. Ова е многу добро за рекламниот бизнис на Гугл. Исто така, […]

Вести

Гугл сe закани дека ќе ја запре достапноста во Австралија

Американската компанија Гугл се закани дека ќе им ја одземе можноста на Австралијците да го користат тој пребарувач доколку Канбера не го измени својот предлог-закон, што има за цел да […]

Технологија

Што не треба никогаш да пребарувате на “Google”?

Повеќето од нас се навикнати на Гугл да пребаруваат одговори на најразлични прашања – од рецепти до медицински совети и онлајн банкарство. Ви откривме што на Гугл никогаш не треба да […]

Технологија

Google има ново решение за брзо праќање на фајлови!

Во Google, се чини, го слушнале плачот на многу корисници на „Андроид“ за едноставен метод за взаемно пренесување на податоци и по долгогодишен развој, тука ја имаме платформата „Nearby Share“. […]

Свет

Овие компании ќе работат од дома до 2021 година или – засекогаш

Додека коронавирусот продолжува да се шири низ целиот свет, но и во Соединетите држави, компаниите се помируваат со новата реалност кога станува збор за бизнисот, а многумина ги ревидираат своите […]

Технологија

Вработените на Гугл ќе работат од дома до следното лето

Компанијата „Гугл“ одлучи нејзините вработени да работат од дома до јули следната година, објави денеска „Вол стрит журнал“. „Извршниот директор Сундар Пичаи лично ја донесе одлуката минатата недела по состанокот […]

Технологија

Гугл и Епл: Корона апликацијата нема да ги чува Џи-Пи-Ес податоците

Компаниите Гугл и Епл соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на забавување на ширењето на новиот […]