Ознака: Гугл

Контроверзни фајлови

Ова се мистериозните територии на Русија што мапите на Гугл и на Јандекс не смеат да ги прикажат

Најголемите Интернет-пребарувачи ги заматуваат, ги прекриваат, ги бришат, ги цензурираат овие руски територии на своите мапи. Но, зошто? Теоретичарите на завери секогаш имаат одговор. Мапите на Гугл ни даваат можност […]

Занимливости

Македонија најпребарувана локација на Гугл поврзана со Оскарите

Македонија е најпребарувана локација поврзана на наградите Оскар во моментов на Гугл, што се должи на „Медена земја“, кој е номиниран во две категории. -Македонија, татковината на номинираниот за Оскар, […]

Технологија

Обид на „Гугл“ за намалување на зависноста од смартфоните

Водечките технолошки компании почнаа да посветуваат поголемо внимание на влијанието што нивниот производ го имаат врз секојдневниот живот на потрошувачите. Резултатите од една студија, финансирана од „Гугл“, поврзана со времето […]

Живот

Открил пропуст на „Гугл“ и добил награда

Уругвајскиот ученик Езакиел Переира благодарение на Гугл за само некоку часа заработи 10.000 долари.Переира успеал да ги заработи парите откако открил пропуст во серверите на Гугл, преку кој бил можен […]

Вести

ЕУ го казни Гугл со 2,42 милијарди евра

Европската унија го казни Гугл со 2,42 милијарди евра поради искористување на доминантната положба на пазарот.Компанијата е казнета поради фаворизирање на својата веб-трговија во резултатите при пребарување. Од Брисел порачуваат […]

Технологија

Мапата на Гугл вешто крие 7 места. Меѓу нив е добро затскриена и една земја!

На мапата на Гугл има неколку локации во светот што не е можно да се видат под никакви услови, бидејќи се замаглени, затемнети или претставуваат темни дамки.Меѓу овие тајни места […]

Занимливости

Хит играта на Гугл го побудале светот: Ве предупердуваме, доколку почнете да играте нема да можете да престанете

Дури и  доколку   цртањето никогаш не ви била јака страна, ви  гарантираме дека со оваа игра  добро  ќе се забавувате.Се работи  за креацијата на Гугл во која вештачката интелигенција  се […]