Ознака: десерт

Кулинарство

Освежете се во топлите денови со десерт од праски, мед и кокос

Кокосот и праската се вкусови кои прекрасно се надополнуваат, а кога ќе додадете и мајчина душица ќе добиете едно сосема поинакво уживање за вашите сетила. Потребни состојки: 4 мали праски […]

Кулинарство

Готови за 10 минути: Направете чоколадни коцки од само две состојки

Кога ќе помислиме на лесни и едноставни рецепти за десерт, поголемиот дел од нас помислуваат на некои едноставни колачи и торти за кои сепак ви треба барем половина час…вие чоколадни […]

Кулинарство

Потребни ви се само 10 минути: Направете чоколадни бомбици со вкус на Фереро Роше

Лесен чоколаден десерт за сите оние кои се зависни од чоколадо и Нутела. Овој десерт е одличен за деновите кога ви се јаде нешто благо, а немате многу време или желба […]

Кулинарство

Чудо од едно јајце: Едноставен рецепт за вкусен колач

Доколку започнете да ги прелистувате книгите со рецепти на вашите мајки тогаш со сигурност вашето внимание ќе го привлече звучниот наслов „Чудо од едно јајце“. Славниот колач е еден од […]

Кулинарство

Рецепт за класични американски палачинки

Американските палачинки се разликуваат од палачинките на кои сме навикнати, но токму поради тоа се и поинтересни. Тие се помали и имаат сунѓереста структура која потсетува на пандишпан.Палачинките се одлични […]