Ознака: ДИК

Вести

Позитивните на Ковид-19 ќе гласаат под посебни услови, еве што предвидува протоколот

По објавувањето на низа протоколи како граѓаните да се однесуваат кога излегуваат на кафе, престојуваат во некој хотел или купуваат во некој од моловите во време на пандемијата со Ковид-19, […]

Вести

ДИК не може да организира избори, администрацијата ќе ги напуштела одборите поради страв од корона

ДИК не може да организира избори, администрацијата ќе ги напуштела одборите поради страв од корона Шефот на ДИК, поставен од Мицковски, во изјава на медиумите извести дека изборите не можат […]

Издвојуваме

ДИК: Дерковски се обврзал да ги заврши подготовките за изборите за 22 дена

ДИК: Дерковски се обврзал да ги заврши подготовките за изборите за 22 дена Дерковски, шефот на ДИК, кој што е човек на Мицковски, во време на прогласувањето на „Вонредната состојба“ […]

Македонија

Пендаровски нов претседател, ДИК ги објави резултатите

Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател на Република Македонија. Тој на вчерашниот втор круг од претседателските избори освои 436.212 гласа или 51,66 отсто од гласовите на граѓаните кои излегоа на […]

Вести

ДИК: Гласачките места отворени, гласањето тече без проблеми

Гласачките места се навреме отворени, а гласањето тече без проблеми на вториот круг од претседателските избори, потврди за МИА портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска. Таа соопшти дека досега […]

Македонија

ДИК: Побрзи резултатите со користење современи технолошки апликации

На денешната седница Државната изборна комисија усвои упатство за достава на податоци од избирачките одбори до Комисијата со цел да се зголеми ефикасноста, транспарентноста и брзината на објавувањето на резултатите. ДИК […]

Македонија

На гласачките ливчиња ќе стои само “претседател на државата“

Гласачите на претстојните претседателски избори ќе гласаат на ливчиња на кои ќе стои само “претседател на државата“ , без новото име на земјава. Ова го потврди Оливер Дерковски, претседателот на […]