Ознака: ДИК

Вести Македонија

Референдумот пропадна, вели ДИК

По 100 проценти од пребројаните гласачки ливчиња  првата официјална изјава е – „Одлуката за референдумот не е усвоена бидејќи не гласале повеќе од половината од вкупниот број граѓани запишани во […]

Вести Македонија

Референдум со неисполнет цензус, но јасно „за“

Повеќе од 600 илјади граѓани на Македонија одговорија позитивно на референдумското прашање. Но, по гласањето на кое излезноста беше само нешто повеќе од 36 насто Македонија е исправена пред многу […]

Вести

ДИК со официјални бројки, ниска излезност до 13 часот

16 проценти е излезноста до 13 часот според податоците на Државната изборна комисија од 90,24 проценти од избирачките места во државата. Претседателот на ДИК Оливер Дерковски на третата прес-конференција истакна […]

Вести Македонија

Твој став Твое Право

Вака гласи слоганот на Државната Изборна Комисија кој  можеби е и најкоректниот слоган на Неуставниот Референдум кој почна со дезинформации,заплашувања од секаков вид и збунување на гласачите со измешано и […]

Вести

ДИК го усвои Правилникот за спроведување на референдумот

Државната изборна комисија денеска на првата конститутивна седница во нов состав го усвои Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на претстојниот референдум закажан за 30 септември, кој заедно со Законот […]

Вести

Алијансата со БЕСА: Поднесовме 86 приговори до ДИК

Алијансата со БЕСА до Државната изборна комисијата вчера вечерта поднесе 86 приговори за изборниот процес во Општина Чаир.-Самиот број на поднесени приговори покажува за каков нефер изборен процес зборуваме во […]

Вести

Дали ДИК направи буквален грабеж на гласови?!

Дали ДИК направи буквален грабеж на гласови?! Ова прашање го поставуваат читатели кои до нашата редакција испратија фотографии од листата на ДИК на самото изборно место, споредено со она што ДИК […]