Ознака: ДИК

Вести

До пладне излезноста на прегласувањето во Теарце е поголема од 11 декември

Околу 150 лица изглегле на гласање до 11:30 часот на избирачкото место 2011 во Теарце, каде денеска се прегласува во рамки на предвремените парламентарни избори 2016.– Гласањето се одвива мирно […]

Вести

ДИК: Сменети се УВ ламбите и гласањето се одвива непречено

На избирачкото место број 2011 во Теарце до 10 часот на гласање излегле 76 од запишани 714 избирачи, или 10.64 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).Поради дефект на УВ ламбите […]

Вести

Изборен молк пред прегласувањето во Теарце

На полноќ почна изборниот молк во пресрет на повторувањето на гласањето утре во избирачкото место 2011 во општина Теарце за предвремените паралемнтарни избори.Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука да се […]

Вести

Симулација: И да се прегласува во Теарце, шансите на СДСМ се теоретски

СДСМ е единствената партија која може да му земе еден мандат на ВМРО­ДПМНЕ во прегласувањето во Теарце. Иако шансите за тоа се мали, сепак, теоретски постојат, а сценариото може да […]

Вести

На 25 декември ќе се прегласува на избирачкото место 2011 во Теарце

Државната изборна комисија донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце, откако ИТ секторот на Комисијата направил симулација дека тоа може да влијае на резултатот, […]