Ознака: договор

Вести Регион

Според Болтон сега е вистинското време за договор помеѓу Србија и Косово

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон по состанокот со косовскиот претседател Хашим Тачи во „Белата куќа“ на својот профил на „Твитер“ напиша дека сега е дојдено вистинското време за Србија и […]

Коментари

Груевски не сака да ги коментира исклучувањата во ВМРО-ДПМНЕ. Дали е во прашање сценарио?

Како што рече Васко Ефтов, кој е сега истурено новинарско перо во таборот на Мицковски преку Алфа ТВ, ова ми ти било Панорама2. Па согласно на тоа било добро што […]

Вести Македонија

Уште 50 илјади евра за веледрогеријата Д-р Пановски

Со укинувањето на Советот за јавни набавки што се случи непосредно по доаѓањето на власт на СДСМ институциите изгубија контрола врз постапките за јавни набавки. Тие се почесто се склучуваат […]

Вести

Со договорот со Грција се прави промена на институционалниот идентитет, се укинува државниот и националниот идентитет

Зоран Заев и Владата преку договорот кој го потпишаа со Грција целосно го менуваат македонскиот институционален идентитет. Менувањето на имињата на највисоките државни и национални институции е доказ дека сериозно […]

Коментари

Мицковски му овозможи мирно потпишување на капитулацијата на Заев

Да, да добро го читате насловот. Мицковски денеска му овозможи мирно потпишување на капитулацијата на Заев во Преспа. Додека од грчка страна имаше молотови коктели и солзавец, на наша страна се […]

Вести

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат Договорот во Псарадес и Отешево

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна […]

Издвојуваме

Жежов: менувањето на името е промена и на идентитетот

Историчарот, проф. д-р Никола Жежов, кој беше потписник и на Македонскиот манифест за итен прекин на преговорите од Грција, смета дека договорот склучен помеѓу владите на Република Македонија и Република […]

Избор на уредникот

Груевски го оцени договорот на Заев како национална катастрофа. Не е јасно зошто не повикува на протести

Во свој фејсбук статус Груевски го оцени договорот на Заев како национална катастрофа. Не е јасно зошто не повикува на протести. Еве го интегрално статусот: Го прочитав текстот на договорот со Грција, […]

Вести

Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со […]