Ознака: доктори

Вести

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. […]

Живот

Мало девојче трпело неподносливи болки во стомакот поради ужасна навика: Докторот бил шокиран кога видел што има внатре

На 8-годишно девојче кое со години ја грицкала својата коса, во томакот имала “топка” од влакна тешка еден и пол килограм. Феифеи од Гуангдонг, од југот на Кина својата коса […]

Живот

Не ги голтајте мастиките: Доктор открива што се случува со нив кога ќе влезат во нашиот дигестивен тракт

На сите ни се случило несакајќи да проголтаме гума за џвакање, а митовите кои се шират за тоа што се случува потоа, како на пример – „ќе ти се залепат […]

Останати спортови

Шумахер се разбуди од кома, еве кого препозна

Легендата на Формула 1. Михаел Шумахер се разбудил од кома, по кобната несреќа која се случи на 29. декември 2013-та, потврди семејството, пренесоа медиумите. Неговото семејство се заблагодари за поддршката […]

Регион

Косово набргу може да остане без лекари и медицински сестри

Косовски лекари и медицински сестри емигрираат во земјите од Европската унија, посебно во Германија, така што многу бргу може да се случи косовските здравствени институции да се соочат со голем […]

Вести

Колариќ: СДС ги излажа докторите- нема да им ги покачат платите

СДС ги потцени и ги излажа докторите – нема да им ги покачат платите според ветуваните 100.000 денари од пред изборите -обвинува денес Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ.-Наместо ветената плата од 100.000 […]

Сцена

Шумахер оди на уште една последна операција, после која лекарите ќе кренат раце?

Иако неговото семејство молчи, инсајдерските информации цело време излегуваат, Шведскиот весник Експресен сепак успеал нешто да дознае. Тие тврдат дека лекарите ќе пробаат уште една, последна операција.Седумкратниот светски шампион и […]

Живот

Пристигнала во болница со страшни болки а докторите се запрепастиле од она што го виделе

Откако триесет годишна Австраијанка, почуствувала болки и заминала во болница не се ни надевала на вакво нешто.Таа заминала во болница со големи боли а оттаму докторите ја пратиле да направи […]

Вести

Лекарите апелираат: Внимавајте, прејадувањето и препивањето после постот можат да бидат опасни

 Граѓаните што го почитувале христијанскиот пост да внимаваат колку ќе јадат и пијат за празниците, предупредуваат и лекарите и нутриционистите.  Празниците не смеат да се искористат за да се надомести сето […]

Живот

Ја запалиле жива откако докторите по грешка ја прогласиле за мртва

Жената во Индија била запалена неколку часа откако лекарите официјално ја прогласиле за мртва.24-годишната Рачна Сисодиа била прогласена за мртва по инфекција на белите дробови. Се лечела во болница во […]

Вести

Во велешката болница вработени 33 доктори, сите испратени на специјализација

Во Велешката болница се работеше и на зајакнување на кадарот, примени се на работа 33 лекари кои се испратени на специјализација, пет лекари се испратени на таканаречена кофинансирана специјализација, а […]