Ознака: експлозија

Свет

Нов хаос во Бејрут: Голем пожар повторно избувна во пристаништето, армијата нареди итна евакуација

Голем пожар избувна во пристаништето Бејрут на местото каде се случи голема експлозија минатиот месец, при што загинаа скоро 200 лица.  Пожарот избувнал во магацин во кој има гуми и […]

Свет

Бејрут не мирува: Протести на улиците поради експлозијата, демонстрантите лути, полицијата фрли солзавец

Полицијата за да ги разбие демонстрантите денес фрли солзавци на нив, тие се обидуваа да ја пробијат бариерата и да влезат во зградата на Парламентот во Бејрут, поради начинот на […]

Свет

ЦРН БИЛАНС ВО БЕЈРУТ: 135 починати и над 5.000 ранети, државата воведува вонредна состојба

Постојат стравувања дека бројот на загинати и повредени ќе биде уште поголем. Министерот за здравство од Либан денеска соопшти дека, според последните информации, загинале 135 лица, а над 5.000 се […]

Вести

Насмеана невеста позираше по венчавката во Бејрут, а потоа се сѐ стресе- по трагедијата остана само чад

Либан ги живее можеби најпеколните мигови од своето постоење. На секоја минута стигнуваат морничавите видеа кои говорат за катастрофата која го потресе целиот свет. На едно од тие видеа се […]

Вести

ДОСЕГА 78 МРТВИ И 4.000 ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ, ТРАЕ ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ

Либанските спасувачки екипи копаа низ урнатините во потрагата по преживеани во огромната експлозија што вчера го потресе главнот град Бејрут, во која загинаа 78 луѓе, 4.000 се повредени, а властите […]

Вести

Светот му нуди помош на Бејрут, градот уништен како после војна

Врховниот либански совет за одбрана го прогласи градот Бејрут како област погодена од елементарна катастрофа и и предложи на Владата денеска да воведе вонредна состојба во либанската престолнина по вчерашната […]

Вести

Трамп се огласи по експлозијата во Бејрут

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку 78 лица, е предизвикана од „некој вид бомба“. – Се […]

Свет

Најмалку 30 починати во Бејрут, 2.200 ранети, а во нив жената и ќерката на премиерот

Според последните информации , 30  лица се починати, а настрадани се повеќе од 2.200 лица. Според други неофицијалните информации, сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така биле […]

Свет

Преполни болници по експлозијата во Бејрут: Вирови од крв во чекалните

Најмалку 10 лица загинаа денес во две експлозии што се случија во пристаништето во Бејрут. Според првите информации, пожарот го зафатил магацинот за муниција, кој потоа експлодирал, а причината за инцидентот […]