Ознака: експлозија

Вести

ДОСЕГА 78 МРТВИ И 4.000 ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ, ТРАЕ ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ

Либанските спасувачки екипи копаа низ урнатините во потрагата по преживеани во огромната експлозија што вчера го потресе главнот град Бејрут, во која загинаа 78 луѓе, 4.000 се повредени, а властите […]

Вести

Светот му нуди помош на Бејрут, градот уништен како после војна

Врховниот либански совет за одбрана го прогласи градот Бејрут како област погодена од елементарна катастрофа и и предложи на Владата денеска да воведе вонредна состојба во либанската престолнина по вчерашната […]

Вести

Трамп се огласи по експлозијата во Бејрут

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку 78 лица, е предизвикана од „некој вид бомба“. – Се […]

Свет

Најмалку 30 починати во Бејрут, 2.200 ранети, а во нив жената и ќерката на премиерот

Според последните информации , 30  лица се починати, а настрадани се повеќе од 2.200 лица. Според други неофицијалните информации, сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така биле […]

Свет

Преполни болници по експлозијата во Бејрут: Вирови од крв во чекалните

Најмалку 10 лица загинаа денес во две експлозии што се случија во пристаништето во Бејрут. Според првите информации, пожарот го зафатил магацинот за муниција, кој потоа експлодирал, а причината за инцидентот […]

Свет

ЗАСТРАШУВАЧКИ сцени во Бејрут по експлозијата: Луѓе лежат по улици облиени во крв

Жителите на Бејрут останаа во шок кога две моќни експлозии ја потресоа либанската престолнина. Според првите информации, загинале најмалку 10 лица. Инцидентот се случил во пристаништето, а официјалната причина за несреќата […]

Вести

Во критична состојба жената и детето кои настрадаа во експлозијата во Романовце

Во критична животна состојба се четириесетгодишната жена и десетгодишното дете кои се здобија со повреди при денешната експлозија што настана од плинска боца во кумановското село Романовце. Пациентите во моментов […]

Балкан

Експлозија и пожар на факултет во Белград

На Технолошко-металуршкиот факултет во Белград синоќа се случи експлозија и изби пожар, нема повредени, но причинета е голема материјална штета. Факултетот од утрово нормално работи и нема опасност од испарување, […]