Ознака: експлозија

Свет

Во експлозија на автомобил-бомба најмалку седум жртви

Во експлозија на автомобил-бомба што утрово се случи во источниот дел на Кабул убиени се најмалку седум лица, изјави портпаролот на шефот на градската полиција, Фердус Фармарз, повикувајќи се на […]

Вести

Експлозии во Кабул на прослава на персиската Нова Година, шест загинати и 20 повредени

Најмалку шест лица загинаа денеска, а 20 се повредени во серија експлозии, кои одекнаа во близина на шиитски храм и гробишта во Кабул, соопштија авганистански официјални лица. Експлозиите одекнале во […]

Вести Македонија

Експлозија на бомба во ТЦ “Мавровка“

Силна експлозија одекна доцна синоќа во трговскиот центар “Мавровка“ во Скопје. Повредени нема, но причинета е материјална штета кај неколку локали. Како што дознава “Алсат“, во трговскиот биле поставени две […]

Балкан Вести

Еден загинат во страотна експлозија во Подгорица

Во експлозија која се случила денес околу 10:40 часот во Подгорица со животозагрозувачки повреди се здобил еден маж кој набрзо и починал, потврдил за РТЦГ директорот на Ургентниот центар во […]

Вести

Страшна несреќа во Хаг: 9 лица повредени при експлозијата

Најмалку девет лица се повредени попладнево при уривањето на дел од станбена зграда во холандскиот град Хаг, предизвикано од експлозија на гас, соопштија спасувачките служби. Седуммина од повредените се пренесени […]

Македонија

Едно лице го загуби животот во експлозија во Гевгелија, тројца повредени

Во експлозија која се случи околу 16 часот попладнево во продавницата на „Заре Комерц” во центарот на Гевгелија едно лице го загуби животот. Неофицијално експлозијата настанала од плинска боца, а повредени […]

Вести Свет

Во експлозијата во пекара во Париз најмалку 20 повредени 

Во експлозијата која се случи денес во пекара во Париз повредени се најмалку 20 луѓе, објавија француски медиуми. Се претпоставува дека експлозијата се случила заради истекување на гас. Портпаролката на полицијата на […]

Балкан Вести

Утрово експлозија во центарот на Атина

Во експлозијата која утрово околу 07:00 часот се случила пред црква Агиос Дионисиос во областа Колонаки во Атина експлодирала експлозивна направа. При експлозијата повреден е еден полицаец кој е префрлен во […]