Ознака: епидемија

Uncategorized Вести

Алармантно! Прв смртен случај од коронавирусот во Европа

Кинеска туристка починала во Франција од последици од коронавирусот, што е прв смртен случај на територијата на Европа, јавува Би-Би-Си. Станува збор за 80-годишна жена од кинеската провинција Хубеи, во […]

Вести

Коронавирусот доби ново име, за 24 часа починале речиси 100 луѓе

Бројот на заразени со коронавирусот во Кина достигна 44.653, а бројот на починати од заразата со службено име Ковид-19 (Covid-19) се искачи на 1.113, соопштија денеска властите во Пекинг. Во […]

Македонија

Епидемија на заразна жолтица во Кочани

Центарот за јавно здравје од Кочани прогласи епидемија од заразна жолтица, откако бројот на регистрирани заболени во изминатите десетина дена надмина 20 лица. Најголемиот број пациенти кај кои е утврдено […]

Вести

Прогласена епидемија на мали сипаници на територијата на цела држава

Комисијата за заразни болести донесе заклучок да биде прогласена епидемија на мали сипаници на територија на целата држава, изјави денеска доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје. Посочи дека […]

Вести

Деветнаесетгодишен пациент со морбили е во потешка состојба

Во текот на вчерашниот ден на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби примен е 19 годишен пациент, префрлен од Клиниката за детски болести, кој добил морбили и е во потешка […]

Вести

Четворица нови заболени од морбили, три од нив се невакцинирани деца

Уште четири нови случаи заразени со мали сипаници денеска беа примени во Килиниката за инфективни болести, пациентите не биле вакцинирани со вакцината МРП. -Од новопримените деца на Инфективна клиника, едното […]

Вести

Седум деца на Инфективна клиника со симптоми на морбили, досега 30 заболени

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот, на Инфективната клиника во Скопје се хоспитализирани седум деца на возраст од две години со симптоми на мали сипаници (морбили). Сите […]

Вести

Вакцинирањето е прашање на свесност

Прогласувањето на епидемија на морбили, забраната за невакцинираните деца да бидат примени во градинките и појавата на морбили кај вакцинирани деца се сосема доволни причини тимот на Точка да поразговара […]

Вести

Ќе се прогласува епидемија на морбили во Скопје, регистрирани шест нови случаи

Шест нови случаи на морбили регистрирале здравствените власти. Пет од заразените со мали сипаници се деца, а еден е возрасен. Ниту едно од децата не било вакцинирано. Информацијата за „Макфакс“ […]

Живот

Лекари предупредуваат на „епидемија“ на царски резови

Бројот на породувања со царски рез е двојно зголемен во последните две децении и достигна епидемиска расзмери во некои земји, објавија лекари во списанието Лансет. Милиони жени секоја година се […]