Ознака: еу

Вести

Европската унија го осуди лансирањето ракета од Северна Кореја како неоправдана агресија

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска „остро“ го осуди севернокорејското лансирање на балистичка ракета што прелета над Јапонија, нарекувајќи го „неоправдана агресија“. Лансирањето на ракетата, што го активираше системот […]

Вести

ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА – ПРЕДУПРЕДУВАЊА ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА: „МОЖЕМЕ ДА СЕ СООЧИМЕ СО ПЕТ ДО ДЕСЕТ СТРАШНИ ЗИМИ“

Белгиската министерка за енергетика Тине Ван дер Страетен предупреди дека земјите од Европската Унија (ЕУ) ќе се соочат со „пет до десет“ „страшни“ зими доколку не се преземе ништо за […]

Вести

МЕДВЕДЕВ НА ТЕЛЕГРАМ: Ги информирам шефовите на држави и влади на ЕУ! Цената на гасот до крајот на годината е 5.000 евра!

Поранешниот руски претседател и заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека цената на гасот во Европа може да достигне 5.000 евра за илјада кубни метри пред […]

Вести

ЕУ смета дека Македонија ги исполнува условите за преговори, но и дека треба да се надмине спорот со Бугарија

Вториот ден од посетата на македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев во Брисел потврди дека нема сомнеж во ниту една ЕУ институција дека Македонија ги исполнува сите услови за […]

Вести

ЕК: Вакцини од земјите од ЕУ ќе се распределат за Западен Балкан и европското соседство

Денеска е усвоен е документ со механизам за распределба на вакцините Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји соопшти дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите – […]

Вести

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините барања поврзани со историјата да бидат […]

Вести

Заев за Франс Прес: Македонскиот идентитет е „црвената линија“

Заев за Франс Прес: Македонскиот идентитет е „црвената линија“ “Покажавме колку веруваме во европските вредности и сега, кога Европа требаше да ги покаже своите европски вредности, тие не беа таму” […]

Вести

Официјално: Вето од Бугарија за Македонија

Бугарија попладневно и официјално стави вето на преговарачката рамка на Македонија, која и натаму, останува во чекалната на Европската Унија. Ова поради тоа што бугарските услови на кои инсистира официјална Софија […]