Ознака: еу

Економија

ЕУ: Забрзување на напорите за поттик на растот и вработувањето

Челниците на Европската унија заклучија доцна ноќта во четвртокот дека е потребно да се забрзаат напорите за поттикнување на растот и вработувањето покрај истовременото продолжување на фискалната консолидација.„Проекцијата на стагнацијата […]

Економија

ЕУ ја прошири истрагата за местење на каматите и на швајцарскиот франк

Европската комисија ја прошири истрагата за можно местење на клучните каматни стапки како што е еуриборот и либорот и на каматата за производи пресметани во швајцарски франк. Еврокомесарот за конкурентност […]

Вести

Оланд: И на Грција и на Европа им треба раст за излез од кризата

Францускиот претседател Франсоа Оланд ја искористи во вторникот еднодневната посета на Грција за да го повтори својот става за неопходноста од јакнењето на економскиот раст, кој мора да ја следи […]

Вести

ЕУ ги продолжи санкциите за Сирија, не го укина ембаргото на оружје

Европската унија објави во понеделникот навечер дека донела одлука за три месеца да ги продолжи санкциите на Сирија и посилно да ја поддржи тамошната опозиција, но не се изјасни за […]

Вести

ЕУ со построги санкции против Пјонгјан поради нуклеарниот тест

Европската унија во понеделникот го поостри режимот на санкции против Северна Кореја откако оваа комунистичка земја на 12-ти февруари го изведе својот трет нуклеарен тест, пренесува AFP кој се повикува […]

Вести

ЕУ официјално ја покренува мисијата за формирање војска на Мали

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија формално во понеделникот го одобрија започнувањето на мисијата за формирање војска на африканската држава Мали, чиишто експерти веќе се на […]

Економија

ЕУ официјално предложи данок на финансиски трансакции

Европската комисија официјално во четвртокот предложи воведување на данок на финансиски трансакции во 11 држави на Европската унија (ЕУ), со кој се очекува годишно да се соберат 35 милијарди евра […]