Ознака: живот

Живот

Преминав на диетата која ја фали целиот свет – затоа и завршив во болница

“Паднав на тој тренд на живеење со природата и за само неколку недели ги исфрлив сите средства за чистење, религиозно ја проучував листата на состојки во храната, ги избегнував сите […]

Живот

Пет причини зошто уште денеска треба да започнете со консумирање на оваа комбинација

Познато е дека сувото овошје и јаткастите плодови како оревот, лешникот, бадемите, кикириките и ф’стаците содржат хранливи материи.Тие содржат голема доза на протеини, витамини, минерали и диететски влакна. Сувото овошје […]

Живот

Ова се трите здрави навики кои ќе ви го продолжат животот за 7 години

Новото истражување се занимавало со здравиот начин на живот, а за прв пат, научниците поврзале три здрави навики – непушење, одржување на нормална тежина и умерена консумација на алкохол – […]

Живот

Како да го активирате вашиот метаболизам за добар ден?

Од оној момент кога ќе ги отворите очите во првите утрински часови, со мали чекори можете да започнете да согорувате калории.Како што пишува “Run Healthy Lifestyle”, согорувањето на калориите не […]

Живот

Спиете пет до шест часа во текот на ноќта?

Сонот е една од најважните потреби на човековиот организам, а често сме склони кон нејзино занемарување. Со години, лекарите и истражувачите го испитуваат човечкиот мозок, но никогаш не дале точно […]

Занимливости

Колку заби сте изгубиле досега? – Кажува колку долго ќе живеете

Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот.Според една студија луѓето што ги имале сите заби до 74 години имаат […]

Живот

Здрави утрински навики со кои треба да започне денот

Без разлика на времето на будење, постојат здрави навики што вреди да се воспостават, за поголема продуктивност и поздрав стил на живеење.Пиење вода – по 8-часовниот сон (во идеалниот случај), […]

Живот

Ефекти кои куркумата ги има врз човечкиот организам

Куркумата потекнува од азиската кујна, каде поради својот карактеристичен вкус се користи како зачин во бројни јадења.Правот од куркума уште од дамнешни времиња се користи во традиционалната ајурведска медицина, а […]

Живот

„Здрави“ навики што се всушност – нездрави

Настојувате да бидете истрајни во спроведувањето некои здрави навики, како што се дезинфекција на рацете, полнење на ладилникот со производи со мала количина на маснотии или, пак, неколку часа сон […]