Ознака: жртви

Вести

ДОСЕГА 78 МРТВИ И 4.000 ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ, ТРАЕ ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ

Либанските спасувачки екипи копаа низ урнатините во потрагата по преживеани во огромната експлозија што вчера го потресе главнот град Бејрут, во која загинаа 78 луѓе, 4.000 се повредени, а властите […]

Свет

Преполни болници по експлозијата во Бејрут: Вирови од крв во чекалните

Најмалку 10 лица загинаа денес во две експлозии што се случија во пристаништето во Бејрут. Според првите информации, пожарот го зафатил магацинот за муниција, кој потоа експлодирал, а причината за инцидентот […]

Живот

Реалната слика за домашното насилство: 10 најголеми заблуди

Реалната слика за домашното насилство: 10 најголеми заблуди Светот наголемо зборува за домашното насилство откако во јавност се појави снимка во која јасно се гледа како познатиот рагбист Реј Рајс ја […]

Вести

Во Македонија 908 лица имаат коронавирус, расте бројот на жртви

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти на возраст над 60 години, од кои двајца пациенти од Лабуништа, еден […]

Вести

КОРОНАВИРУС: Над 100.000 жртви на вирусот до денеска (10 април 2020)

КОРОНАВИРУС: Над 100.000 жртви на вирусот до денеска, скоро 1.7 милиони откриени инфицирани Според статистиките, во моментот бројката на смртни случаи на глобално ниво изнесува 101.762, а од КОРОНАВИРУС закрепнале […]

Вести

Франција со нови 833 жртви од КОРОНАВИРУСОТ

Франција со нови 833 жртви од КОРОНАВИРУСОТ Франција во изминатово деноноќие го забележа најцрниот рекорд откако е прогласена пандемијата на коронавирусот. За само 24 часа, во земјата починаа 833 лица […]

Вести

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирусот

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирусот Уште двајца кумановци ја изгубиле битката со коронавирусот, соопшти вечерва градоначаникот на Куманово, Максим Димитриевски во гостувањето на Топ Тема на Телма. […]

Вести

КОРОНАВИРУС: Глобален биланс на 31 март 2020, над 40 илјади мртви досега избројани

КОРОНАВИРУС: Глобален биланс на 31 март 2020, над 40 илјади мртви досега избројани Досега здравствените власти глобално регистрираа над 840 илјади заразени од КОРОНА ВИРУСОТ. Од нив 41 илјада се […]

Вести

Италија ги преживува најтешките моменти од нејзиното постоење – Во текот на денешниот ден од коронавирусот починале 627 лица

Бројот на новозаразени со новиот коронавирус во светот секојдневно расте, а особено застрашувачка е бројката во Италија. Имено, последните податоци во бројка говорат дека во текот на денешниот ден во […]

Вести

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17 жртви

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени […]

Вести

Коронавирусот доби ново име, за 24 часа починале речиси 100 луѓе

Бројот на заразени со коронавирусот во Кина достигна 44.653, а бројот на починати од заразата со службено име Ковид-19 (Covid-19) се искачи на 1.113, соопштија денеска властите во Пекинг. Во […]