Ознака: Заев

Издвојуваме

Јовица Страшевски отворено до Мицковски – дали со Заев се договорени „независните“ кандидати?

Јовица Страшевски отворено до Мицковски – дали со Заев се договорени „независните“ кандидати? Соопштение за јавноста 21.09.2021 Повод и мотив за ова мое соопштение до јавноста е вчерашниот ТВ дуел  […]

Вести

Од прес-конференцијата Заев-Рикер: САД ја поддржува Северна Македонија во нејзините аспирации за ЕУ, билатералните прашања не се за на преговарачката маса

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и вршителот на должноста помошник државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави Филип Рикер, денеска […]

Вести

Заев и одговори на Мизрахи: Бугарија била окупатор, но прашањата ви се лични

Премиерот Зорен Заев одговори на прашање на пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи која од собраниска говорница го повика да се изјасни дали се уште стои на изјавата дека Бугарија била „администратор“ […]

Вести

Заев од Претор: Обезбедивме првични 80 милиони денари за ревитализација на Преспанско Езеро, заштитата на природното богатство е приоритет

Премиерот Заев подвлече дека без разлика што сме соочени со факторите на кои не можеме да влијаеме, како што се климатските промени и актуелната временска ситуација, препораките што произлегуваат од […]

Избор на уредникот

Отворено протестно писмо до премиерот Зоран Заев и членовите на Владата на Р.Македонија

До нашата редакција пристигна отворено писмо кое во целост го објавуваме: Господине Зоран Заев. Дами и господа членови на владата на Р.Македонија. Ви се обраќаме од името на Граѓанската иницијатива […]

Вести

Заев за Франс Прес: Македонскиот идентитет е „црвената линија“

Заев за Франс Прес: Македонскиот идентитет е „црвената линија“ “Покажавме колку веруваме во европските вредности и сега, кога Европа требаше да ги покаже своите европски вредности, тие не беа таму” […]

Вести

Зоран Иванов: Сите фригидни кучки свршуваат на Македонија – ќе биде разрешен од Владата!

Зоран Иванов со статус на Фејбук кој предизвика многу реакции денеска: „Сите фригидни кучки свршуваат на Македонија, Бакојани 2008-ма, Захариева 2020-та.“ Реакција на Владата: На иницијатива на премиерот Зоран Заев и […]

Вести

Дамјан Манчевски ненадејно се повлече од политика. Остави збунети многумина за тоа која е вистинската причина за тоа

Еве што како објаснување понуди Дамјан на својот Фејсбук профил: Драги пријатели, почитувани граѓанки и граѓани, драги мои другарки и другари, Дозволете да Ве информирам дека донесов одлука да се […]