Ознака: заложници

Вести

Заложниците ослободени во Москва: Киднаперот носел сол, а не бомба

Ослободен е и последниот заложник од филијалата на „Ситибанк” во центарот на Москва, која беше нападната од 55-годишен маж, претходно вечерва, соопшти ТАСС, цитирајќи соопштение на руската полиција.– Внатре останува […]

Вести

Киднаперите му ја отсекле главата на свештеникот

Најновите детали од заложничката драма во Франција говорат дека киднаперите го убиле свештеникот во црквата, пред тие да бидат неутрализирани од полицијата.Локалните медиуми пренесуваат дека напаѓачите пред упадот на полицијата […]

Вести

Заложничка драма во Франција: Убиени киднаперите и еден заложник

Двајца мажи вооружени со ножеви држеа во заложништво неколку лица во црква во Сент Етјен. Според информациите на светските медиуми еден заложник е убиен, а киднаперите се неутрализирани од полицијата.Полицијата, […]

Локална самоуправа

Учениците во Општина Берово “заложници“ на советниците од СДСМ

105.276 евра неповратни грант средства од програмата “Еразмус +“ за која советниците од коалицијата предводена од СДСМ во Советот на Општина Берово ниту слушнале ниту знаат што е откако тоа […]

Вести

Ослободени заложниците од СДСМ

Ослободени  заложниците од СДСМЗаложниците во Владата од редовите на СДСМ вчера конечно беа ослободени. Собранието ги констатираше нивните оставки и на нивно место назначи нови министри, пишува Пресс24. Заложниците во […]

Вести

Деца и учителки земени како заложници

Вооружен маж држи во заложништво две девојчиња и две учителки. Оваа заложничка драма моментално се случува во јужниот руски град Астракан. „Киднаперот е забарикадиран заедно со заложниците во една од […]

Црна хроника

Атина, Рим и Лондон потврдија дека се убиени заложниците во Нигерија

 Седумте странски заложници, коишто нигерските исламисти ги грабнаа од градилиште во февруари, се убиени потврдија во неделата грчкото, италијанското и британското министерство за надворешни работи.Исламистичката милитантна група Ансару поврзана со […]

Вести

Ослободени седумте француски заложници во Камерун

Седмочленото француско семејство, коешто беше грабнато во вторникот во северен Камерун, пронајдени се од нигериските власти на локалитетот Диква, во северна Нигерија, соопшти во четвртокот воен камерунски извор.„Заложниците се живи […]