Ознака: зараза

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 580 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 580 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат […]

Вести

Денеска се регистрирани 493 нови случаи на Ковид 19, починати се 15 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-210, Куманово-28,  Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, […]

Вести

Британски министер за здравство: Имаме вид на коронавирус кој е надвор од контрола

-За жал, новиот вид е надвор од контрола. Треба повторно да ја воспоставиме контролата, а тоа е можно само со ограничување на социјалните контакти, изјави Мет Хенкок за „Скај Њуз“. […]

Вести

СЗО: Нов вид на коронавирус пронајден во Данска, Холандија и Австралија

Новиот вид на коронавирус, што се појави на југоистокот од Англија, е пронајден и во Данска, Холандија и Австралија, информира денеска техничкиот директор на Светската здравствена организација, Марија ван Керхов. […]

Вести

Белгиска политичарка ги објави по грешка цените на вакцините

Иако многу граѓански здруженија и парламентарци бараат транспарентност, зашто вакцините се плаќаат со пари од даночните обврзници, од Комисијата одбиваат да ги кажат цените укажувајќи оти тоа е тајна зашто […]