Ознака: зараза

Балкан

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА Белградската „Арена“ од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти од КОРОНА ВИРУСОТ. Министерот Вулин при посетата на објектот рече: – […]

Живот Здравје

„Лилјакот нè зарази, тој и ќе нè спаси“: Дали во имуниот систем на ова животно се крие лекот против Ковид-19?

Научниците дошле до заклучок дека до лечење на болеста ќе дојде во оној момент кога ќе се утврди на кој начин геномот од лилјакот еволуирал. Не многу долго по избивањето […]

Вести

Во Битола на инфективна е критично, 39 хоспитализирани најголем дел се во тешка состојба

Во Битола на инфективна критично, 39 хоспитализирани најголем дел се во тешка состојба Директорката на Клиничката болница во Битола, Билјана Гагачовска, денес соопшти дека состојбата на инфективното одделение е критична […]

Здравје

Одговор кој нè интересира сите: Колкава е веројатноста да се заразите со Ковид-19 доколку носите маска?

Во последните неколку денови во земјите од регионот, вклучувајќи ја и Македонија, сè поголем е бројот на заразени луѓе од Ковид-19. Се појавија нови жаришта, а во некои од градовите […]

Вести

КОРОНА ВИРУСОТ ГАЛОПИРА. Регистрирани нови 445 случаи со 9 починати

КОРОНА ВИРУСОТ ГАЛОПИРА. Регистрирани нови 445 случаи со 9 починати Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 249 -Куманово […]

Вести

ЌЕ МЕ ОДМИНЕ ЛИ НЕКОЕ ЗЛО – Јохан Тарчуловски исто е заразен со КОРОНА ВИРУСОТ

ЌЕ МЕ ОДМИНЕ ЛИ НЕКОЕ ЗЛО – Јохан Тарчуловски исто е заразен со КОРОНА ВИРУСОТ… Тој објави потресен фејсбук статус попладнево на неговиот профил: Зарем некое зло ќе ме одмине. […]

Вести

ПОТВРДЕНО: Сашо Мијалков е позивен на КОРОНА ВИРУСОТ

ПОТВРДЕНО: Сашо Мијалков е позивен на КОРОНА ВИРУСОТ Екс-директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков денеска добил позитивен тест на коронавирус. Покрај Мијалков, заразена е и неговата сопруга […]

Вести

Милена Стевановиќ од Инфективна: Дневно примаме по 14-15 со КОРОНА, капацитетите се при крај

Милена Стевановиќ од Инфективна: Дневно примаме по 14-15 со КОРОНА, капацитетите се при крај. Ова вечерва на топ тема го изјави диоректорката на Инфективната клиника. Во моментот хоспитализирани се 95 […]

Вести

Корона вирусот галопира, соборен е рекордот на заразени на дневно ниво

Корона вирусот галопира, соборен е рекордот на заразени на дневно ниво Новорегистрираните заразени од КОРОНА ВИРУСОТ на 9 октомври беа околу 360 илјади, што е бројка која досега не е […]

Вести

И пратеникот Таневски е инфициран со КОРОНА ВИРУСОТ

И пратеникот Таневски е инфициран со КОРОНА ВИРУСОТ Вчера пратеникот на ДУИ беше хоспитализиран поради КОРОНА инфекција. Денеска бројот на заразени пратеници се зголеми за уште еден.   Пратеник на […]