Ознака: зачини

Кулинарство

ЛЕСНО, БРЗО И ВКУСНО: Риба со зачини, каперси и ф’стаци!

Содржи едноставни состојки, подготовката е лесна и брза, а вкусот е феноменален. Пробајте лосос со зачини, каперси и ф’стаци … Состојки: 1 кг лосос или друга риба, исчистена и исечена […]

Кулинарство

Паста од само 3 состојки и зачини по вкус – готова за 15 минути!

Оваа комбинација со посебно избрани шпагети е навистина одличен избор на храна во сите сезони. Се користат капелини – ултра тенки шпагети што малку потсетуваат на нудли. Се варат само […]

Здравје

Три зачини кои ги „чистат“ белите дробови

Бројни истражувања покажаа дека консумирањето на одредена храна и пијалаци му помагаат на телото да се ослободи од штетните материи во организмот.Овие три зачини ги „чистат“ вашите бели дробови. Куркума […]

Живот

5 билки и зачини кои ги спречуваат воспаленијата во нашето тело

Честите воспаленија и инфекции се голем проблем за нашето здравје. Тие предизвикуваат големи проблеми во нашето тело, па затоа треба да делуваме пред да биде предоцна. Постојат природни билки и […]

Живот

Зачинете ја храната за да бидете здрави: За што се добри босилекот, нането, лукот…?

Зачините можат да дадат неверојатен вкус на храната, но истовремено се многу полезни за здравјето. Ете зошто нутриционистите советуваат да не ги избегнуваме и да го искористиме максимално она што […]

Кулинарство

Како најдобро да ги искористите зачините што ги имате дома?

Повеќето зачини стојат некаде скриени во кујната, додека најчесто користите само 2 до 3 зачини. Позната готвачка открива дека повеќето зачини немаат рок на траење и со нив можете да […]