Ознака: зима

Живот

Врската со колега најмногу зајакнува за време на ладните денови

Кратките, ладни и тмурни денови, нè тераат да се заљубиме во колега. Барем така вели британското истражување, врз основа на одговорите на 2.000 вработени. Причината или поводот се традиционалните новогодишни […]

Живот

Зимата е создадена за кисела зелка и краставички – Знаете ли зошто?

Дали сте знаеле дека покрај тоа што се вкусни, овие производи се многу здрави? Киселите краставички се сестран поризвод – совршено се комбинираат со риба и месо и се одлични […]

Мода

Патики носиме и во зима – имаме супер идеи како да ги комбинирате!

Спортската и лежерна естетика, оддамна не е резервирана само за викендите со спортски активности, туку ја применуваме во нашето секојдневие, во секоја прилика кога може да искомбинираме по некое спортско […]

Вести

Подгответе го возилото за безбедно возење во зима

Изминативе неколку дена, особено во текот на вечерта и во раните утрински часови, ниските зимски температури го земаат својот „данок“ на возилата и ѝм прават проблем на возачите. Па така, […]

Дестинации

5 европски градови кои прекрасно изгледаат во зима

Иако голем дел од луѓето го преферираат летото за патување, сепак зимата носи своја магија. Покрај божиќните маркети, многу градови изгледаат прекрасно во зима. 1 – Копенхаген, Данска Кога ќе […]

Мода

Шал-фустан во кој и на најзиморливите нема да им биде ладно

Модните експерти размислувале како на најзиморивите дополнително да им ги олеснат ниските температури, па креирале необичен шал-фустан, кој ветува топлина на сите делови од телото. Преголемите џемпери, елеци и шалови […]

Живот

Бебињата не треба да се премногу облечени во зима

Бебињата не ја задржуваат температурата како возрасните затоа кога претстојуваат надвор во текот на зимата облеката треба да биде прилагодена на временските услови – тоа да не биде ни премалку, […]

Љубов и секс

5 причини зошто шансите за секс се поголеми во зима отколку во остатокот од годината

Временската прогноза и тоа како влијае врз сексуалниот живот, а на претстојните минус температури треба да им се радувате. Бројни истражувања покажаа дека шансите за секс во зима се многу […]

Живот

Бозел – неопходно растение за периодот на настинки

Многупати именуван и како најлековита билка на светот, бозелот навистина е посебно растение. Неодамна се запрашав зошто детството не го помнам како период на настинки, инјекции и престои во болници, […]