Ознака: знаме

Занимливости

Зошто и од каде потекнува традицијата за спуштање на знамето на половина копје?

Од каде потекнува оваа традиција? Со векови се користи ширум светот и кореспондира со законите на одредена држава. Најчесто, во деновите на жалост, сите државни органи и органите на локалната […]

Контроверзни фајлови

Чудо над Австралија, небото се претвори во знамето на Абориџините

Чудо над Австралија, небото се претвори во знамето на Абориџините, скоро истребениот домороден народ. Светските медиуми започнаа да јавуваат за оваа неочекувана појава а луѓето веќе зборуваат дека огновите се […]

Вести

ЗНАМЕ ОД 1.423 МЕТРИ КВАДРАТНИ: БАЈКЕРИТЕ НА ПУТИН ГО ОСВОИЈА АНТАРКТИКОТ

Припадниците на рускиот мотоциклистички клуб Ноќни волци, кои се блиски до претседателот Владимир Путин, на Антарктикот го развиорија најголемото руско знаме, чија површина е дури 1.423 квадратни метри. Необичната акција […]

Издвојуваме

Во Куманово налепници на знамето

Во советот на Општина Куманово, советниците од ВМРО-ДПМНЕ со налепница во боја на која се гледа Сонцето од Кутлеш или Вергина, поранешно знаме на Р.Македонија. Претседателката на совет реагираше бурно […]

Вести

Во очекување на новиот натпис, утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како […]

Коментари

За денот на РЕПУБЛИКАТА гордо се вееше грчкото знаме во Карпош

Навистина е мизерно и приземно да се прави ваква провокација на денот на републиката, но како што ќе можете да видите од овие ексклзивно наши фотографии и повеќе од можно […]

Вести

Поради грешката на Владата на Заев, цел Балкан ѝ се потсмева на Македонија

Владиниот протокол направи голема грешка вчера кога во Скопје пристигна Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц каде пред Владата беше пречекан од премиерот Зоран Заев. Наместо знамето на Австрија беше поставено […]

Вести

Распарталени МАКЕДОНСКИТЕ знамиња над Државниот архив на РМ

Нашата екипа вечерва ги сними знамињата над куполите на Државниот архив на РМ, на најрепрезантивната зграда во Скопје – РАСПАРТАЛЕНИ.Во време кога во Скопје буквално врие од странски туристи (слушнавме […]

Вести

Сараќини и Алаѓозовски збеснале затоа што имаше македонски знамиња на суперкупот

Првиот човек во културата Роберт Алаѓозовски и неговиот најблизок соработник Петрит Сараќини вчера биле многу незадоволни затоа што на церемонијата за отворање на супер купот во Скопје имало македонски знамиња.Иако […]

Вести

Сите со знамиња од својата земја, газда Сергеј со македонското

Ракометарите на Вардар за првпат во својата историја станаа европски шампиони, а радоста со хероите на теренот ја сподели и рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко.Русинот во друштво на партнерот Орце Камчев […]

Вести

Навивачите на омилениот клуб на Заев извикуваат „Илирида, Илирида“ среде Струмица и извадија огромен број албански знамиња

На почетокот на второто полувреме од натпреварот од финалето на Купот меѓу Пелистер и Шкендија кој се игра во Струмица, навивачите на Шкендија направи кореографија со албанското знаме и извикуваа […]