Ознака: Иванов

Бавча

ФН: ИВАНОВ ОБВИНУВА ДЕКА ГО СЛЕДАТ: Господине ние ви сме обезбедување, велат тие што го следат

Претседателот на сѐ уште Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, денес излезе со обвинувања дека бил следен од припадници на МВР и УБК. На ова експресно реагираа од двете институции. „Господине претседателе, […]

Вести

Се виделе ли Иванов и Миле Јанакиески? И за што збореле?

Со сооштение беше потврдено денеска дека средба имало по барање на Јанакиески. Но според кабинетот на Иванов не станало збор за аболиција, амнестија или слично. „Сето ова претставува груба полициска […]

Македонија

Демонстрантите бараат од Иванов “да се прекине прогонот врз експремиерот Груевски“

Трајко Вељановски, Зоран Илиевски, Крсто Јовановски, Јохан Тарчуловски и Невена Стаменковска беа пратениците кои вечерва дојдоа на закажаниот протест пред Основниот суд Скопје 1, со цел како што велат поддршка […]

Вести Македонија

Во ЕУ и НАТО само под уставното име, дециден Иванов

Во Европската Унија и во НАТО треба да влеземе со нашето човечко достоинство, без уцени, притисоци и двојни стандарди, истакнал претседателот Ѓорге Иванов при приемот на акредитивните писма на Војчех […]

Вести

Иванов: народот донесе мудра одлука и сите да ја почитуваат….

Претседателот Иванов предмалку се обрати на нацијата по повод референдумот што вчера се одржа и истовремено пропадна. Во своето обраќање тој нагласи дека вољата на народот мора да се почитува […]

Вести

Иванов: ова е штетен и антидржавен говор и нема да го поддржам!

Се деградира Македонскиот идентитет, се гази вековниот идеал.  Се гази 73 години самоопределување и се брише 27 години независност која е декларирана јасно и гласно. Престанете да го злоупотребувате НАТО […]

Вести

Иванов во Москва ја прими наградата од рускиот патријарх Кирил

Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа денеска во храмот „Христос Спасител” во Москва, на претседателот Ѓорге Иванов му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх […]

Вести

Честитка од Иванов по повод Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на ромската заедница по повод одбележувањето на 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите.Република Македонија, години наназад, активно работи на […]

Вести

Иванов: Прво потврда и доказ за мнозинство, па потоа мандат

По остварените консултации сакам да известам дека мандат за состав на нова Влада ќе добие партијата или Коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието, со […]

Вести

Иванов: Ќе постапувам согласно Уставот

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска го прими претседателот на Уставниот суд на Република Македонија, Никола Ивановски.  На средбата Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, истакнал дека досега постапувал […]

Вести

Претседателот Иванов на средба со Уставниот суд

По вчерашната најава од кабинетот на Претседателот на Република Македонија дека претседателот Ѓорге Иванов ќе отпочне консултации со надлежни институции и политички партии, денеска Иванов ќе оствари средба со претседателот на Уставниот […]