Ознака: Иванов

Вести

Земан се одушеви од манастирскиот комплекс Свети Наум

По официјалното отворање на македонско – чешкиот бизнис форум што денеска се одржува во Охрид, градоначалникот Никола Бакрачески во улога на домаќин  заедно со високите гости, го посетија манастирскиот комплекс […]

Вести

Единствениот осуден за „Пуч“ се враќа во затвор

Судија за извршување санкции при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постпаувајќи по одлука на Претседателот на Р.М. за повлекување на одлуката за помилување – ослободување од понатамошно гонење за […]

Вести

Адвокатот на Савески лажел дека Народната канцеларија на Иванов не е во државна сопственост

Адвокатот на Здравко Савески, Сашо Дуковски денеска се обиде да ја манипулира македонската јавност со тврдење дека државата не била сопственик на Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, која неколку […]

Вести

Земан: Македонија се справува со бегалците подобро отколку државите-членки на ЕУ!

Република Македонија направи многу кога станува збор за справувањето со предизвиците наметнати со бегалската криза, дури и многу повеќе отколку некои држави членки на Европската унија. Тоа го истакна претседателот […]

Вести

Објавен конкурсот за Школата за млади лидери на претседателот Иванов

Објавен е конкурсот за 7.Меѓународна обука за млади лидери, што под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов, ќе се одржи од 14 до 26 следниот месец во Охрид.Програмата е наменета за […]

Вести

Иванов на средба со Високиот претставник на ОН во Алијансата на Цивилизациите

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со Високиот претставник на Обединетите нации во Алијансата на Цивилизациите, Н.Е  Насир Абдулазиз Ал – Насер.На средбата беше разговарано за улогата […]

Вести

Кабинет на Иванов: По повикот на Иванов, никој не поднел барање за поништување на аболицијата!

Досега нема пристигнато ниту едно барање за поништување на помилување од лицата чии помилувања не беа поништени со новата одлука на претседателот, потврдуваат од кабинетот на Ѓорге Иванов.Претседателот Иванов денеска […]

Вести

Иванов: Поднесете барање ако сакате повлекување на аболицијата

Претседателот Иванов ги повика сите лица за кои се уште важи аболицијата да поднесат официјално барање за нејзино поништување.„Очекувам сите тие кои не се политичари а се дел од таа […]