Ознака: известување

Вести

Би-Би-Си добил 100.000 жалби за известувањето за смртта на принцот Филип

Би-Би-Си добил 100.000 жалби од гледачите за известувањето по повод смртта на војводата од Единбург. Корпорацијата во петокот веднаш го расчисти дневниот програмски распоред откако беше објавена веста дека принцот […]

Вести

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Ако денес патувате низ Македонија мора да ги знаете овие информации

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со умерен интензитет надвор од градските средини. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително […]

Вести

Истечените пасоши и возачки дозволи ќе важат до 31 јули, извести МВР

Истечените пасоши и возачки дозволи ќе важат до 31 јули, извести МВР Граѓаните кои имаат пасоши и возачки дозволи со истечен рок во време на вонредната состојба нема потреба сега […]

Вести

Банките, штедилниците, менувачниците продолжуваат да работат и во вонредни услови

Народната банка вечерва информира дека и по прогласувањето на вонредна состојба, финансиските институции за кои таа е надлежен регулаторен и супервизорски орган – банки, штедилници, менувачници и правни субјекти коишто […]

Uncategorized

ИЗВЕСТУВАЊЕ за ограничување на собирањето и откупот на плодови на модра смрека (JUNIPERIS COMMUNIS) во 2017 година

Согледувајќи ја состојбата на предвремено собирање и откуп на несозреани плодови од модра смрека на теренот, а по барање на регистрираните откупни фирми,  ЈП “Македонски шуми“ донесе Решение бр. 12- […]

Вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ по повик за интерес 2017 година

Се известуваат сите правни субјекти купувачи на огревно кои имаат регистрирано склад за промет на дрво и дрвни сортименти дека ЈП”Македонски шуми” ќе отпочне со продажба на огревно дрво и склучување на договори за […]

Вести

Внимавајте, одрон на патот Делчево-Македонска Каменица

На патниот правец Делчево – Македонска Каменица кај местото викано Боришето, поради одрон сообраќајот за лесните возила се одвива по девијација во должина од 100 до 150 метри.Тешките товарни возила […]