Ознака: кафе

Нега и убавина

Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите

Кокосовото млеко, масло и вода, како и многу други производи врз основа на кокос се здобија со планетарна популарност во последните неколку години. Но, тоа не се случи без причина. […]

Живот

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Шолјичка топло кафе содржи во себе поголема концентрација антиоксиданси отколку ладното кафе. Поточно, се верува дека млакото или целосно ладното кафе носи помалку здравствени бенефити во однос на она топлото, […]

Живот

Научниците за ползата од нормалното консумирање кафе

Редовното консумирање кафе во нормални количества може да го намали ризикот од редица болести, покажуваат податоците објавени на интернет страницата на Американското здружение на гастроентеролози. Експертите од Медицинскиот колеџ Бејлор […]

Живот

Единственото кафе кое треба да го пијат оние со висок холестерол: Може веднаш да го направите

Ова е најздравото кафе за вашиот организам. Доколку имате висок холестерол или пак се плашите дека ќе го добиете, сигурно барате начини да делувате превентивно и со помош на исхраната […]

Живот

Пиете кафе пред појадокот? Еве што се случува тогаш со вашиот организам

Кафето е омилениот напиток ширум светот и секако, неизоставен дел од будењето на многу луѓе. Иако кафето содржи разни антиоксиданси, неговите здравствени придобивки се поништуваат ако го пиете погрешно, односно […]

Живот

И затворените и отворените кафиња имаат рок на траење – еве како да го препознаете

Мислите дека отвореното кафе може да стои со години? Грешите! Како и сите други видови храна, така и кафето има свој рок на траење кој се разликува во зависност од […]

Живот

Две шолји кафе на ден го превенираат штетното дејство на алкохолот

За да си помогнете и да го зачувате црниот дроб од неговите штетни влијанија, стручњаците велат: пијте кафе, пренесува порталот Steth News. Новото истражување спроведено во Велика Британија покажало како […]

Живот Кулинарство

Додајте ја оваа состојка во вашето турско кафе и подгответе се да бидете воодушевени!

Само една состојка може засекогаш да го промени вкусот на вашето кафе Потребни состојки: 100 грама мелено турско кафе 2 стапчиња ванила Начин на подготовка: Ставете го неподготвеното кафе во […]

Регион

Кафе и сладолед 500 денари: Сметка од еден хрватски остров ги “распламти“ луѓето на Фејсбук

Откако на Фејсбук завршила фотографијата од сметка од едно хрватско кафуле кое што се наоѓа на далматински остров, започнала вистинска полемика. На сметката пишува дека цената на капучино и сладолет […]