Ознака: кафе

Живот Кулинарство

Додајте ја оваа состојка во вашето турско кафе и подгответе се да бидете воодушевени!

Само една состојка може засекогаш да го промени вкусот на вашето кафе Потребни состојки: 100 грама мелено турско кафе 2 стапчиња ванила Начин на подготовка: Ставете го неподготвеното кафе во […]

Регион

Кафе и сладолед 500 денари: Сметка од еден хрватски остров ги “распламти“ луѓето на Фејсбук

Откако на Фејсбук завршила фотографијата од сметка од едно хрватско кафуле кое што се наоѓа на далматински остров, започнала вистинска полемика. На сметката пишува дека цената на капучино и сладолет […]

Живот

Хронично уморните луѓе не треба да пијат кафе

Луѓето со хроничен замор треба да се воздржат од пиење кафе, изјави нутриционистот и гастроентеролог Нурија Дијанова, цитирана од руски медиуми. Според неа, пијалокот има негативен ефект врз здравствената состојба […]

Живот

Зошто жените не треба да го започнат денот со кафе?

Опојниот мирис од најпознатиот пијалак на светот и кофеинот што го содржи се најдобар начин да се започне денот. Или можеби сепак не? Станување од креветот, тетеравење до кујната, ставање […]

Живот

Кафе и лубеница – совршеното летно кофеинско освежување

Радостите на летото се доловени во овој слатко-леден пијалак Потребни состојки: 1 капсула еспресо Ледени коцки 30 милилитри сируп од лубеницаж 30 милилитри лимонада 1 парче лубеница Начин на подготовка: […]

Живот

Алгоритам што пресметува кое е најдоброто време за кафе

Воениот американски Медицински истражувачки центар, по барање на Армијата, создаде алгоритам којшто укажува кое е идеалното време за пиење кафе, објави „Дејли мејл”. Тестирањата на системот наречен 2Б-Алерт веб 2.0 […]

Занимливости

Спасете се од мравките на топлото време – бегаат од една намирница која сите ја фрламе

Ако со летото и топлото време ви дојдоа и мравки дома, има начин како да се спасите. Ставете талог од кафе дома. Се става на местата каде излегуваат и тие […]

Живот

Незаборавен леден коктел со кафе и сируп од цреши

Започнете го викендот на вистинскиот начин! Потребни состојки: 60 милилитри кафе концентрат 2 кафени лажички сируп од цреши Ледени коцки Начин на подготовка: Станува збор за едноставен леден кофеински коктел. […]