Ознака: кајмакчалан

Вести

Дел од планинарите барале турата да се откаже

„Трансверзалец“ има само еден лиценциран водич за зимски тури, а тој не бил предводникот на групата од која двајца планинари загинаа на Кајмакчалан. Според федерацијата на планински спортови на Македонија, […]

Балкан

Динко за Миленко Неделковски: Имаме сметки за расчистување

Динко Валев од Јамбол е Бугаринот, кон кого британскиот таблоид Дејли мејл пројави особен интерес. Тој се прослави откако објави видео на кое се гледа како лови илегални мигранти кои […]

Вести

Груевски: Поставувањето на плоча на Кајмакчалан треба да се решава институционално

Во врска со настаните поврзани со плочата на Кајмакчалан не можам да го оправдам ниту нелегалното поставување на спомен плоча од војници од друга држава кои нелегално ја поминале границата […]

Вести

Бугарин се заканува: Ќе го ловел Миленко Неделковски за да му се одмазди за искршената плоча на Кајмакчалан

„Бугарија денес“ објави дека Динко Велев, самопрогласениот „најпознатиот ловец на мигранти“, тргнува во лов на Миленко Неделковски.„Бугарија денес“ објави дека Динко Велев, самопрогласениот „најпознатиот ловец на мигранти“, тргнува во лов […]

Избор на уредникот

Сто години по крвавата битка: Иако гинеле од двете страни на фронтот, само Македонците немаат споменик на Кајмакчалан

Пред сто години на Kајмакчалан се воделе најжестоките борби на Солунскиот фронт во Првата светска војна. Притоа, за осум дена, од 12 до 30 септември 1916 година, загинале над 4.600 […]