Ознака: книги

Црна хроника

Кражба во гостиварско, украдени пари, накит и верски книги

Непознати сторители од куќа во гостиварското село Долна Бањица украле пари, златен накит и верски книги.Кражбата, како што е наведено во полицискиот билтен, вчера во Полициската станица Гостивар ја пријавил гостиварецот С.И. (51). […]

Вести

Промовирани нови 29 дела од две едиции на капиталниот проект на Владата

Нови 29 дела од едициите „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“ и „Светско книжевно богатство“ од капиталниот проект на Владата и Министерството за култура денеска беа промовирани […]

Вести

Промовирани нови наслови од проектот „Превод на 1.200 стручни и научни книги“

Нов 31 наслов од проектот за „Превод на 1.200 стручни и научни книги и учебници од кои се учи на најдобрите десет светски универзитети“ денеска беа промовирани во Музејот на македонската борба […]

Вести

Нови 150 наслови во библиотеката „Браќа Миладиновци“ – Скопје

Книжниот фонд на библиотеката „Браќа Миладиновци“ – Скопје е збогатен со повеќе од 150 нови наслови од различни  жанрови.Набавката на новите наслови е согласно програмата за работа и политиките на библиотеката за […]

Издвојуваме

Топ 10 најпродавани книги во Македонија во последните 5 години

КупиКнига.мк, најголемата електронска книжарница во Македонија, ги објави десетте најпродавани книги во Македонија во своето петгодишно постоење.На првото место се искачи македонскиот автор Коста Петров со своето дебитантско дело „Се гледаме на […]

Издвојуваме

Илјадници читатели се дружеа со младите македонски писатели на Булеварот на книгите

Саемот на книгата на Клуб Матица „Книга во секој дом“ започна на 20ти и ќе трае до 31ви јануари. Привлечноста на „Книга во секој дом“ е во тоа што читателите […]

Издвојуваме

Дружење,потпишување и средба со Вера Калин на Булеварот на книгите!

Вера Калин станува дел од најпознатите млади македонски автори која во рамките на Зимскиот Саем на книгата 2017 на Клуб Матица за своите фанови и читатели ќе ги потпишува своите […]

Издвојуваме

Издавачката куќа Просветно дело ги претстави Изданијата на годината

Издавачката куќа Просветно дело на прес-конференција ги претстави Изданијата на годината. Од оваа голема “лабораторија за приказни“ деновиве од печат излегоа неколку ексклузивни наслови за деца. Станува збор за звучните сликовници: Малиот доктор, Малиот полицаец, […]

Култура

„Антолог“ ве води на новогодишно патување со најубавите книги

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со особено задоволство ги најавува празничните попусти и подароци, кои почнуваат денес, а ќе траат до средината на јануари следната година. На прашањето Каде за […]

Култура

Промовирани се 53 наслови од новата едиција „Светско книжевно богатство“

Првите 53 наслови од новата едиција „Светско книжевно богатство“, во која се содржани 316 дела кои се наградени со најголемите светски книжевни признанија.Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска истакна дека […]

Култура

Промовирани шест нови книги од едицијата „Македонски искушенија“

Шест нови наслови од капиталната едиција „Македонски искушенија“ денеска беа промовирани во Музејот на македонската борба-Скопје. Тоа се изданијата „Светите Климент и Наум Охридски“, „Македонска преродба“, „Борис Сарафов“, „Атентатите на […]

Вести

Промовирани 22 книги од четири едиции

Министерството за култура денеска промовираше 22 книги од четири едиции: „Најпознатите битки и војни во светската историја“, „Автобиографии, биографии и мемоари на светски познати личности од повеќе општествени сфери“, „Превод […]