Ознака: ковид 19

Вести

Ковид-19 се врати во Дебар: Нови 6 заразени, вкупно активни се 50

Се зголемува бројот на заразени од ковид-19 во Дебар, чија вкупна бројка, со последните нови шест случаи, се зголеми на 102 лица. Од вкупната бројка, оздравени се 48, четворица починаа, […]

Вести

Вработен во штипскиот Затвор позитивен на Ковид-19

Вработен во штипскиот затвор позитивен на коронавирусот, среќа е што немал контакт со осудениците, бидејќи вечерта, кога последен пат бил на работа, стражарел на една од набљудувачниците. Петмина од неговите […]

Балкан

Хрватска ќе имплементира маски кои го убиваат коронавирусот

Хрватска добива маски кои го убиваат коронавирусот. Веста ја соопшти Ана Солдо, претседателка на Хрватската лекарска комора. Овие заштитни маски доаѓаат од Израел, и се направени од бакароксид со антивирусно […]

Вести

Потенцијалниот лек за Ковид-19 ќе чини од 2.340 до 3.120 долари

Компанијата „Гилеад“, со седиште во Калифорнија, одлучи цената на ремдесивир, потенцијелен лек за Ковид-19 да изнесува 2.340 долари за петдневе третман во САД и другите развиени земји. Цената е помала […]

Вести

Вчера во Тетово, Штип и Гостивар повеќе оздравени од заболени пациенти од коронавирусот

Вчерашните бројки на новозаболени и оздравени пациенти на Министерството за здравство покажаа дека во Тетово, едно од наголемите жаришта во Македонија се регистрирани 30 оздравени пациенти, а имало 22 новозаболени. […]

Живот

Експертите предупредуваат: Лифтовите потенцијални жаришта на Ковид-19

Медицинските експерти постојано советуваат дека затворените простории треба секојдневно да се проветруваат, но останува отворено прашањето како тоа да го сториме во лифтовите. И покрај тоа што во нив е […]

Вести

Скопје најголемо жариште на Ковид-19, есенскиот бран ќе биде сериозен предизвик

Во текот на вчерашниот ден регистрирани беа вкупно 163 новозаразени со Ковид-19, 40 оздравени, и тројца починати. Со ова, бројката на вкупно активни случаи во земјава се искачи на 3.284. […]

Вести

Медицинска сестра од Неготино позитивна на Ковид-19

Веста ја потврдија од Центар за јавно здравје Кавадарци, и информираат дека 57-годишната жена се тестирала откако пројавила одредени симптоми, како покачена температура и градна болка. -Пациентката се наоѓа на […]

Вести

Се соочуваме со посилен бран на вирусот, СЗО верува дека ситуацијата може да се стави под контрола

Се соочуваме со посилен бран на вирусот, СЗО верува дека ситуацијата може да се стави под контрола Земјава се соочува со бран на вирусот посилен од првиот. Нови 135 случаи […]

Вести

СЗО со препорака до земјава да ги засили тестирањата и да внимава со олабавување на мерките

Не е време за спуштање на гардот за заштита од пандемијата со Ковид-19 и треба засилено да се работи на тестирање и идентификување на заболените, нивните контакти и нивно ставање […]

Вести

Вчера најголемо дневно зголемување на новозаразени во светот

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека вчера регистрирале најголем дневен број на новозаболени од новиот коринавирус од почетокот на пандемијата. Повеќе од 183,000 нови случаи беа регистрирани ширум светот во […]

Вести

Хотелите од денеска стартуваат со работа по КОВИД протокол

Стапи во сила протоколот според кој од денеска хотелите повторно може да примаат гости. Хотелските капацитети беа затворени со мерките за спречување на ширењето на вирусот КОВИД-19. Со Протоколот се […]