Ознака: ковид 19

Вести

Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19 и на приеми во болниците

Континуирано опаѓа бројот на новозаразени со вирусот Ковид-19, па така според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, од 3.143 тестирања регистрирани се 37 нови случаи. Следствено на тоа, […]

Вести

Уште 16 македонски граѓани починаа од коронавирус, 51 нов случај

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – […]

Вести

Се намалува трендот на заболени од Ковид-19 во Македонија

Продолжува трендот на се помалку заболени од Ковид-19, а се повеќе оздраведни, но се зголемува и бројот на вакцинирани граѓани. Паралелно се намалува притисокот во болничките капацитети со пациенти од […]

Вести

Опаѓа бројот на новозаболени од Ковид-19, имунизацијата се одвива со засилено темпо

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во државата е во благо опаѓање. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 62 случаја, од 2.557 тестирања. Во меѓувреме, продолжува процесот на имунизацијата. […]

Живот

Дали Ковид-19 „преку ноќ“ побегнал од лабораторија во Вухан? Се огласи „жената лилјак“: Кој може да обезбеди доказ кој не постои?

Научничката од Институтот за вирологија во Вухан, д-р Ши Зенгли, позната како „жена лилјак“, ги отфрли тврдењата дека Ковид-19 можел да „побегне“ од нивната лабораторија, а таквите тврдења ги нарекла […]

Вести

Според Филипче, вакцини за сите граѓани има, а хронично болните ќе почекаат ред

Хронично болните граѓани во Македонија се заборавени од министерот за здравство Венко Филипче за вакцинација против КОВИД-19. Додека хронично болните граѓани чекаат за да ги повикаат за вакцинација, сите пред […]

Вести

Интерес за вакцинација против Ковид-19, помалку хоспитализирани пациенти и активни случаи

Во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје и во останатите шест регионални пункта низ државата и вчера продолжи масовната вакцинација на населението, која, според Министерството за здравство се одвива непречено, […]

Вести

Кинеските вакцини би требало да пристигнат во земјата до 1 мај

Кинеските вакцини утре треба да тргнат од Пекинг кон Истанбул, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Како што образложи, вакцините в петок од Истанбул ќе се транспортираат за Белград, […]