Ознака: кожа

Нега и убавина

Не ви требаат скапи третмани за убава кожа, еве како ви помага редовното туширање

Влагата која се создава за време на туширањето со топла вода е благодет за дишните патишта, синусите, грлото и бронхиите. Ако се концентрирате на бавно и длабоко дишење додека се […]

Сцена

Никол Кидман открива како ја негува својата кожа – се колне во една состојка

Воопшто не нè чуди што 53-годишната Никол Кидман сериозно се грижи за својата кожа, имајќи го предвид нејзиниот речиси беспрекорен тен. Кидман, ѕвезда на филмовите “Moulen Rouge” и “The Hours” […]

Живот

Местото каде што ви се појавуваат брчки открива многу за вашето здравје

Повеќето луѓе ја забележуваат првата појава на брчки во своите доцни 20-ти и раните 30-ти години, а тие се повидливи кај лицата со сува и потенка кожа. Брчките се неизоставен […]

Нега и убавина

Зошто производите за нега на кожата немаат дејство?

Борбата против несовршеностите на кожата најчесто се претвора од кратка битка во долготрајна војна. Сигурно ви се случило да согледате дека производите за убавина функционираат кај сите освен кај вас. […]

Нега и убавина

Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока?

Според светската здравствена организација (СЗО) 22% од луѓето ширум светот живеат во градови кои не ги исполнуваат стандардите за квалитет на воздухот на СЗО. Човечките активности што доведуваат до загадување […]

Нега и убавина

Пилинг од морска сол за нежна кожа и помалку целулит

Главната цел на пилингот е отстранување на нечистотиите и мртвите клетки од кожата. Пилингот ја стимулира циркулацијата и допринесува за подмладување на клетките на кожата. Пилингот од морска сол не […]

Нега и убавина

5 јасни знаци дека користите крема што не одговара на вашиот тип кожа

Покрај толку голем избор, понекогаш е навистина тешко да ја пронајдете вистинската крема за вашиот тип кожа. Затоа и бараме препораки од нашите пријателки при одбирањето крема, за која се […]

Нега и убавина

Домашни лекови од цитруси за чисто лице, прекрасна коса и заштита од кашлица

Домашни лекови од цитруси за чисто лице, прекрасна коса и заштита од кашлица 1. Прочистувачка маска од портокали Потребни состојки: Свежо исцеден сок од половина портокал Неколку лажички интегрално брашно […]

Мода

Француската модна куќа повеќе нема да користи кожа од егзотични животни

Француската луксузна модна куќа Шанел, стана првата куќа со висока мода, која повеќе нема да користи кожа од крокодили и змии за свои креации. Оваа мерка најпрво ја поздравиле групите […]

Нега и убавина

Кралски есенски третман за вашата кожа

Со првите постудени денови, нашата кожа станува посува. Постуденото време, климатизираните простории и недостатокот на сонце предизвикуваат сувост и нејзино пукање и затоа е потребно посебно внимание во текот на […]