Ознака: кожа

Живот

Совети: Како треба да се туширате во зима за кожата да ви биде убава?

Врелиот туш во зима изгледа како кратко бегство во рајот, но освен тоа што е пријатен тој не носи друг бенефит. Американските дерматолози велат дека тоа е всушност една од […]

Живот

Нова студија: Короната останува на кожата девет часа, алкохолот ја уништува за 15 секунди

Вирусот САРС-КоВ-2 кој го предизвикува Ковид-19 може да остане на човечката кожа околу 9 часа, но може да се уништи целосно за само 15 секунди со употреба на 80% раствор […]

Нега и убавина

Не ви требаат скапи третмани за убава кожа, еве како ви помага редовното туширање

Влагата која се создава за време на туширањето со топла вода е благодет за дишните патишта, синусите, грлото и бронхиите. Ако се концентрирате на бавно и длабоко дишење додека се […]

Сцена

Никол Кидман открива како ја негува својата кожа – се колне во една состојка

Воопшто не нè чуди што 53-годишната Никол Кидман сериозно се грижи за својата кожа, имајќи го предвид нејзиниот речиси беспрекорен тен. Кидман, ѕвезда на филмовите “Moulen Rouge” и “The Hours” […]

Живот

Местото каде што ви се појавуваат брчки открива многу за вашето здравје

Повеќето луѓе ја забележуваат првата појава на брчки во своите доцни 20-ти и раните 30-ти години, а тие се повидливи кај лицата со сува и потенка кожа. Брчките се неизоставен […]

Нега и убавина

Зошто производите за нега на кожата немаат дејство?

Борбата против несовршеностите на кожата најчесто се претвора од кратка битка во долготрајна војна. Сигурно ви се случило да согледате дека производите за убавина функционираат кај сите освен кај вас. […]

Нега и убавина

Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока?

Според светската здравствена организација (СЗО) 22% од луѓето ширум светот живеат во градови кои не ги исполнуваат стандардите за квалитет на воздухот на СЗО. Човечките активности што доведуваат до загадување […]

Нега и убавина

Пилинг од морска сол за нежна кожа и помалку целулит

Главната цел на пилингот е отстранување на нечистотиите и мртвите клетки од кожата. Пилингот ја стимулира циркулацијата и допринесува за подмладување на клетките на кожата. Пилингот од морска сол не […]