Ознака: коронавирус

Вести

Владиките Петар и Агатангел позитивни на коронавирусот – се наоѓаат во болница, еве каква е нивната здравствена состојба

Откако добиле позитивен тест, Владиката Петар и Владиката Агатангел се на болничко лекување во Систина. Оваа информација била потврдена за Сител од страна на Владиката Петар кој веќе 20 дена […]

Вести

Заразата се шири дома- Нема дополнителни мерки за затворање на граничните премини

Немаме дополнителни мерки за затворање на граничните премини заради тоа што е увидено дека заразата се шири дома, истакна денеска премиерот Зоран Заев. Буквално, посочи, сите земји се со одредени […]

Живот

Откриено е дали ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР штити од мутираните соеви, не се надеваа на ова

Новата стапка на ефикасност од 91,3 проценти е пониска во однос на 95 проценти колку што беше првично објавено во ноември Компаниите Pfizer и Biontek денес објавија дека нивната вакцина […]

Вести

КОРОНА ВИРУСОТ не стивнува, нови 1320 заразени и 35 починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 4.738 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 604 -Куманово 80 -Битола 72 -Велес 62 -Охрид 60 -Кавадарци и Штип […]

Вести

Британскиот сој прави тешка клиничка слика за нецели три дена

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски изјави дека разликата меѓу овој пик на вирусот со претходните бранови е во тоа што сега е присутен британскиот сој на вирусот […]

Вести

Зголемен бројот на приеми во болниците, масовна вакцинација се планира во април

Болниците се полнат со ковид-пациенти, во целата земја се хоспитализирани 1427 позитивни и сомнителни на коронавирусот, само во Скопје биле примени 79 во едно деноноќие. Според министерот Венко Филипче, во […]