Ознака: коронавирус

Вести

НАЈМЛАДИОТ ПОЧИНАТ ИМАЛ 29 ГОДИНИ: Коронавирусот зема уште 25 животи, 1056 нови случаи на Ковид- 19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.728 тестирања, а регистрирани се 1056 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 590, Битола – 57, Прилеп – 42, Велес – 36, Кавадарци […]

Вести

Австрија го одложи отворањето на рестораните, најавени нови ограничувања

Поради зголемувањето на новите случаи на коронавирус, Австрија го одложи повторното отворање на терасите на кафулиња, ресторани и барови закажано за 27 март, а регионите се подготвуваат за нови локални […]

Вести

Научниците имаат се’ повеќе докази дека изворот на коронавирусот треба да се бара надвор од Кина

Научниците кои се обидуваат да го утврдат потеклото на вирусот што го предизвикува Ковид-19 велат дека има се повеќе докази кои укажуваат на тоа дека истрагата треба да се прошири […]

Вести

Бројот на заболени не се намалува, регистрирани нови 1299 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, а регистрирани се 1.299 нови случаи на КОВИД-19. Во Скопје – […]

Вести

Ќе даде ли резултати полицискиот час? Од него зависи дали ќе има нови рестриктивни мерки

Во понеделник ќе се прави проценка дали има потреба од нови рестрикции кои би значеле зголемување на времетраењето на полицискиот час и скратување на работата на угостителските објекти, но засега […]

Вести

Не се исклучува можноста за карантин: Болниците полни со пациенти, близу 14.000 активни случаи

Иако имаме балансиран систем на рестрикции, не се исклучува можноста карантин, поголемите пратки вакцини се очекуваат на 31 март и 15 април Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат […]

Вести

Децата со коронавирус сега имаат потешка клиничка слика: Двојно зголемен бројот на пациенти во Козле

Се полнат последните кревети со ковид позитивни деца во болницата во Козле. Во моментот хоспитализирани се 40 пациенти, а секој ден амбулантски се третираат 50-тина дечиња со полесна клиничка слика. […]