Ознака: корона вирус

Живот

ОТКРИЕН УШТЕ ЕДЕН ВИД НА КОРОНА ВИРУСОТ: По едно нешто, тој е поопасен од сите досега познати видови!

Опасноста демне, новиот вид на корона не се препознава дури ниту со PCR тестови?! Научниците го испитуваат новиот вид на корона вирусот, откриен во Бретања, на западот на Франција, соопшти […]

Вести

Ги примил двете дози на вакцината, па се заразил со Корона вирусот : Еве како може да се случи тоа

Словенечки лекар неодамна се врати од Африка, но сè уште не е потврдено дали се заразил со јужноафриканскиот вид Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се зарази […]

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 580 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 580 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат […]

Вести

Денеска се регистрирани 493 нови случаи на Ковид 19, починати се 15 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-210, Куманово-28,  Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, […]

Вести

Британски министер за здравство: Имаме вид на коронавирус кој е надвор од контрола

-За жал, новиот вид е надвор од контрола. Треба повторно да ја воспоставиме контролата, а тоа е можно само со ограничување на социјалните контакти, изјави Мет Хенкок за „Скај Њуз“. […]

Вести

СЗО: Нов вид на коронавирус пронајден во Данска, Холандија и Австралија

Новиот вид на коронавирус, што се појави на југоистокот од Англија, е пронајден и во Данска, Холандија и Австралија, информира денеска техничкиот директор на Светската здравствена организација, Марија ван Керхов. […]

Вести

Белгиска политичарка ги објави по грешка цените на вакцините

Иако многу граѓански здруженија и парламентарци бараат транспарентност, зашто вакцините се плаќаат со пари од даночните обврзници, од Комисијата одбиваат да ги кажат цените укажувајќи оти тоа е тајна зашто […]