Ознака: корона вирус

Балкан

ПАЦИЕНТ ЗАРАЗЕН СО КОРОНА СКОКНА ОД ЗГРАДА НА БОЛНИЦА И СЕ УБИ: Ова е петти ваков случај, се лекувал 10 дена

60-годишен пациент со коронавирус скокнал од прозорецот на една болница во Тирана, а ова е петти пациент кој си го одзеде животот на тој начин. Тоа се случило нешто по […]

Живот Здравје

Ковид 19 се ширел низ целиот свет многу пред да избувне во Кина! Луѓето без симптоми се помалку заразни

Според најновите истражувања, вирусот корона бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на вирусот. Ова е заклучено врз […]

Вести

Словенија е на прво место во светот според бројот на умрени од ковид-19 на еден милион жители: Бугарија е втора! Македонија е зад нив!

Според меѓународните статистикчки податоци, Словенија е една од земјите што се најпогодени од епидемијата со ковид-19. Покрај тоа, во однос на дневниот број на смртни случаи, Словенија е на самиот […]

Вести

Филипче: лажна вест е дека се враќаат пациенти од болница

Утрово, од ДСЗИ побарав да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ „8 Септември“, откако на социјалните мрежи и во медиуми излезе информација дека […]

Издвојуваме

Митко по 15 дена во ГОБ 8-ми септември: Големо благодарам, трчаат од пациент на пациент

Ситуацијата со корона вирусот во Македониjа од ден на ден се усложнува и се бара место повеќе во болничките капацитети ширум нашата држава. За таа цел првиот човек на нашето […]